12.11.2005 00:00

Dřevěné divadlo Globe na Výstavišti shořelo

PRAHA 12. listopadu (ČTK) - Dřevěné divadlo Globe umístěné ve výstavním areálu v pražských Holešovicích shořelo. Replika alžbětinského divadla postavená v roce 1999 byla požárem zcela zničena. Maroldovo panorama a další objekty stojící v bezprostřední blízkosti objektu plameny nezasáhly. Podle dostupných informací si požár nevyžádal oběti na životech a nikdo nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Škoda je odhadnuta na 15 milionů korun. Příčina požáru zatím není známa a vzhledem k rozsahu požáru se bude zřejmě zjišťovat dlouho a obtížně, uvedl mluvčí.

Do boje s ohněm bylo nasazeno šest sborů. Když hasiči dorazili na místo, bylo divadlo celé v plamenech, soustředili se proto především na ochranu objektů stojících v bezprostřední blízkosti divadla - Křižíkova pavilonu "B" a Maroldova panoramatu bitvy u Lipan.

Vznik požáru ohlásil signální systém technického dispečinku areálu ve 02:50, o pět minut později informovala služba hasiče, kteří na místo přijeli ve 03:02. Požár byl lokalizován za 45 minut.

Otevřením divadla Globe se Praha v roce 1999 stala po Londýnu a německém Neussu třetím evropským městem, které oživilo jedinečný divadelní prostor alžbětinské epochy. Autory projektu neopláštěného, ale zastřešeného dřevěného skeletu s neobyčejnými akustickými vlastnostmi byli architekti Tomáš Kulík a Jindřich Smetana.

Činnost divadla všek od počátku provázely finanční a provozní problémy. Největším úspěchem bylo zřejmě v roce 2001 uvedení Shakespearova Richarda III.. Potíže se probloubily poté, co Výstaviště zasáhly v létě 2002 povodně a velká voda poničila i divadlo. V poslední době byla scéna uzavřena.

Pražská replika Shakespearova divadla Globe příliš štěstí neměla

Dřevěná replika slavné londýnské scény Globe, která se na pražském Výstavišti poprvé představila divákům v červenci 1999, neměla během krátké historie příliš štěstí. Kopie divadla, v němž v alžbětinském Londýně uváděl své hry William Shakespeare a jeho současníci, sice zaujala inscenací Shakespearova Richarda III., jinak se ale potýkala s nezájmem diváků. Ránu divadlu zasadily už povodně v roce 2002, požár v noci pak asi znamená definitivní konec.

Divadlo pro 500 lidí bylo původně plánováno jako jedna ze součástí akce Praha - Evropské město kultury 2000. V Globu uváděná inscenace Richarda III., kterou režíroval Vladimír Morávek a v níž hlavní roli alternovali Pavel Zedníček a Miroslav Donutil, sice oživila divadelní scénu roku 2001, přesto ale nevzbudila u publika velký zájem.

Hru opustili sponzoři a agentura Echo (zastupuje i Divadlo Járy Cimrmana) nakonec zrušila plánovanou druhou shakespearovskou inscenaci, Veselé paničky windsorské. V létě 2002 se sice Richard III. do Globu vrátil, Česká televize inscenaci dokonce vysílala přímým přenosem, už v červenci ale agentura hlásila rušení představení na srpen. Po povodních se hrálo v provizorních podmínkách ještě na podzim 2002, reprízy plánované v dalších dvou letech se už ale nekonaly.

Na scéně se vedle Richarda III. konaly i další akce, Martin Hilský zde moderoval shakespearovskou divadelní koláž Jeviště svět pro mládež, v prostorách Globu se pořádala třeba i boxerská utkání. V posledních letech ale zelo spíše prázdnotou a jeho osud se občas stal terčem kritiky v novinách.

Pavel Lukáš zma rot

Autor článku: ČTK