17.05.2023 12:27

Druhá letošní premiéra v Divadle Viola: Autorská inscenace Hugo Haas & Adina Mandlová

Režisér a zároveň autor scénáře Robert Sedláček ve své nové hře vykresluje fiktivní poslední setkání dávných milenců, hvězd prvorepublikového filmu Adiny Mandlové a Hugo Haase. Pozoruhodná inscenace Hugo Haas & Adina Mandlová vstoupí na repertoár Divadla Viola premiérou 19. května. Roli ústřední dvojice ztvární Jaromír Dulava a Klára Cibulková. Reprízy následují 4. a 13. června.

Inscenaci Hugo Haas & Adina Mandlová vnímám jako dovětek k Bohémě, kde jsem nemohl říci vše, jelikož to nebyl můj scénář,‟ vysvětluje režisér a scenárista Robert Sedláček. K tématu hry podotýká: „Snažil jsem se pochopit, ´ohledat´ situaci, kdy z vás náhle udělají nulu. A navíc se díky době, poměrům, stanete vyhnanci. Tak zjistíte, že pod nulou je ještě dno. To je zkušenost, kterou nemám, ale která mě – jako jedna z hranic lidského bytí – zajímá, nějak provokuje. Proto ta potřeba ´zkusit´ si ji, rouhavě si s ní zahrávat.‟

Hra Hugo Haas & Adina Mandlová je hlubokým a nekompromisním vhledem do stínů herecké profese a takzvaného zábavního průmyslu vůbec. Je důmyslným prolnutím melancholie a skepse stáří i osvobozující ironie, která má možná zakrýt to podstatné – že i přes všechny výčitky, zraňování a bolesti, zůstala kdesi hluboko uvnitř vzájemná blízkost… Setkání Adiny Mandlové a Hugo Haase na podzim roku 1968 (tedy jen pár měsíců před smrtí Hugo Haase) je fikcí. Reálná je však veškerá faktografie, s níž text Roberta Sedláčka pracuje (i proto při vzniku scénáře probíhaly konzultace s odbornými poradci – Milanem Hainem a Radkem Žitným).

Renomovaný český režisér Robert Sedláček natočil řadu dokumentů, v oblasti hraného filmu debutoval jako scenárista a režisér v roce 2006 snímkem Pravidla lži. Následovaly filmy Muži v říji, Jan Palach, Rodina je základ státu, Promlčeno ad. Značnou pozornost vzbudila i jeho televizní tvorba, např. České století, Bohéma nebo Život a doba soudce A. K. V současné době dokončuje dokumentární seriál o tradici pohřbívání Touha po věčnosti. Jako divadelní režisér debutoval v roce 2015 ve Studiu Z Městského divadla ve Zlíně, a to hrou Zdeňka Zapletala Devět měsíců. Inscenace Hugo Haas & Adina Mandlová ve Viole je jeho druhým divadelním počinem.

https://divadloviola.cz/

 

Autor článku: Simona Andělová, foto: Viktor Kronbauer