02.12.2019 13:05

Druhou premiérou Divadla Tramtarie v sezóně 2019/2020 je životopisné drama Cílová rovinka Nikiho Laudy

Druhou premiérou Divadla Tramtarie v sezóně 2019/2020 je životopisné drama Cílová rovinka Nikiho Laudy, vyprávějící pozoruhodné životní osudy slavného závodníka Formule 1, který byl  velkou část své sportovní kariéry považován za nejrychlejšího muže planety. Režie se ujal hostující ostravský režisér Pavel Gejguš, bývalý umělecký šéf divadla Stará aréna Ostrava. V hlavní roli se představí Václav Stojan. Světová premiéra proběhne v Divadle Tramtarie  5. a 6. Prosince 2019.

Pravidelné uvádění autorských textů, přesněji řečeno her, které dramatici napsali přímo pro prkna komorní olomoucké scény, patří mezi stěžejní dramaturgické linie Divadla Tramtarie. Vzpomeňme například hru Šimona Petáka Prostři mě!, hru Jiřího Antonína Trnky Sex zadarmo nedostaneš nebo nedávnou Poslední noc s Claudií Vladislava Kracíka. V rámci této linie je uvedena i Cílová rovinka Nikiho Laudy. Autorem textu je zároveň i režisér inscenace Pavel Gejguš, který při psaní textu o životě slavného sportovce vycházel z různorodých materiálů, od autorizovaných pamětí Nikiho Laudy přes nejrůznější televizní záznamy, až po zprávy z dobového bulvárního tisku.

V centru dění inscenace je osobnost Nikiho Laudy. Příběh zahrnuje významné milníky jeho života, počínaje neslavnými začátky jeho sportovní kariéry přes první úspěchy, zisk titulu mistra světa, téměř smrtelnou autonehodu či odchod ze slavné stáje Ferrari. Inscenace se ovšem nevěnuje pouze sportovní části Laudova života, ale vzpomíná také jeho dvě manželství, vztahy v rodině, či v zákulisí F1.

„Inscenace Cílová rovinka Nikiho Laudy nahlíží do života slavného závodníka, rozhodně ale nejde o sondu do světa motoristického sportu jen pro zasvěcené fanoušky. Díváme se na Nikiho Laudu jako na člověka s pestrým a zajímavým životním příběhem. Nesmírně fascinující je jeho touha proměnit klukovský sen v realitu a také jeho úsilí a houževnatost, díky které se vypracoval až na vrchol. S tím souvisí také šíleně riskantní hra, kterou musel rozehrát, aby svých cílů dosáhl. Vždy se zkrátka snažil neustále posouvat své hranice dál. Během své kariéry byl Niki Lauda pod permanentním tlakem médií, čelil útokům paparazzi i bulváru, byl pod tlakem svého stájového šéfa i sponzorů, kteří do závodění vkládali obrovské sumy peněz. S tím vším musel Lauda celý život bojovat a přitom zachovat chladnou hlavu. Jak dokázal ustát s vnitřním klidem všechen ten nápor? A jak vypadal během té zběsilé jízdy jeho soukromý život? To vše v inscenaci nahlížíme. Je to pozoruhodný příběh plný zvratů a velkých emocí, stejně, jako velká inspirace.“ (Pavel Gejguš, režisér)

„Věříme, že tramtarijní novinka bude zábavná podívaná plná emocí, ve které se najdou své jak ženy, tak muži. Hlavním tématem inscenace totiž není sportovní kariéra, ale barvitý život člověka, který navzdory všemu došel až na vrchol.“ (Vladislav Kracík, dramaturg)

„Hlavním rysem inscenace je pestrá paleta emocí. Střídá se napětí, divoké závody se zákulisními spory, které mnohdy vedou k situacím groteskním až komickým, se scénami dojemnými, či vášnivými. Je to velká směs, barvitá, jak jen lidský život umí být.“ (Pavel Gejguš)  

Autorem i režisérem je hostující Pavel Gejguš, který se do Tramtarie vrací po téměř desetileté přestávce. V roce 2008 v Olomouci režíroval Rozmarné léto a o rok později Mayenburgův horor Pes, noc a nůž. Dramaturgem inscenace je umělecký šéf souboru Vladislav Kracík. Autorem scény a kostýmů je s Tramtarií poprvé spolupracující David Janošek, vyhledávaný divadelní scénograf. Autorem hudby je Michal Sedláček, za filmovými projekcemi stojí Jiří Neděla. V hlavní roli Nikiho Laudy se představí Václav Stojan, v dalších rolích potom Vít Pištěcký, Miroslav Černý a Bára Šebestíková. V inscenaci se představí také dva hostující herci: Marek Pešl a Jana Drgová.

Premiéra: 5. a 6. 12. 2019 v 19 hodin v Divadle Tramtarie Olomouc

www.divadlotramtarie.cz

Autor článku: Simona Andělová