09.10.2018 14:54

Druhou premiérou nové divadelní sezony bude v Horáckém divadle inscenace Svatý Václav

Druhá premiéra nové divadelní sezony bude v Horáckém divadle patřit Svatému Václavovi se Zdeňkem Stejskalem v hlavní roli. Hra Lenky Lagronové vznikla přímo pro jihlavské divadlo a bude mít premiéru 20. října na Velké scéně. Ke spolupráci přizvalo vedení divadla v čele s ředitelem Ondrejem Remiášem slovenského režiséra Rastislava Balleka spolu s dramaturgem Martinem Kubranem, sdělila v dnešní tiskové zprávě mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

„Více než historie a historiografie nás zajímá samotný koncept nebo smysl národních dějin jako základní součásti kultury a kulturní identity," řekl Kubran. Děj hry je zasazený do fiktivní současnosti. Hlavní postavou je mladý pražský arcibiskup jen krátce ve své funkci, který chce ze svatováclavské legendy vyzdvihnout základ současného českého státu. "Neinscenujeme legendu z 10. století, ale diskusi o té legendě, vidíme legendu v zápase o to, co znamená nebo mohla by znamenat pro dnešek," řekl sedmačtyřicetiletý Ballek.

Lenka Lagronová patří mezi nejvýraznější současné české dramatičky. Narodila se v roce 1963 v Brně. Inscenace její hry Terezka v podání Divadla Komedie získala v roce 1998 Cenu Alfreda Radoka jako inscenace roku. O devět let později byla nominovaná i její hra Pláč.

Celou letošní 79. divadelní sezonu pojalo Horácké divadlo jako připomínku české a slovenské státnosti. Zahájilo ji první činoherní adaptací slovenského románu Tisícročná včela. Kromě Svatého Václava nabídne i hru Václava Havla Žebrácká opera nebo muzikál Šakalí léta.

Horácké divadlo Jihlava je jedinou profesionální divadelní scénou na Vysočině. Zřizovatelem je Kraj Vysočina. V uplynulém roce divadlo navštívilo přes 67.000 diváků. Jeho uměleckým šéfem je od května Michal Skočovský, který vystřídal Pavla Šimáka.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, kš