09.10.2012 13:32

Druhou premiérou Švandova divadla v sezoně 2012/13 bude inscenace o Marilyn Monroe

Druhou premiérou této sezony představí Švandovo divadlo na Smíchově (ŠD) autorský text Lucie Kolouchové a Natálie Deákové Parchant Marilyn. Jde o inscenaci režisérky Natálie Deákové, určenou do Studia ŠD, které má letos podtitul Ne ex! A extrémní by tato inscenace o největším sex symbolu 20. století být měla. Premiéra je plánována na 13. října 2012 ve Velkém sále.

Inscenace o zrodu jednoho mýtu. Mýtu Marilyn Monroe (MM). O tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí, inscenace o hvězdném PR a manipulaci, inscenace o Normě Jeane Mortenson a Marilyn. Padesát let od smrti ikona jménem Marilyn Monroe stále fascinuje.
„Zadání bylo poměrně jasné - Na ex, tedy hra s excesem, extrémem, na hraně. Pokračujeme v ose naznačené inscenacemi Gottland i Smíchoffon, jen tentokrát je hledáček zájmu upřen na jedinou postavu – herečku Marilyn Monroe (i když tedy postupně zjistíme, že jde o osoby minimálně dvě), říká spoluautorka textu a dramaturgyně ŠD Lucie Kolouchová.

Pro většinu z nás je MM nejen ztraceným děvčátkem, které nepoznalo rodičovskou lásku
a které pak celý život zoufale toužilo po tom být milováno, ale také velká manipulátorka, zároveň oběť manipulace. Byla dotlačena do role, kterou tak dokonale hrála celý život,
a podřídila tomu vše, i své soukromí. Jednoho dne jí ale role Marilyn Monroe přestala stačit... Bylo ještě kam se vrátit, zbylo pod maskou sexuální bohyně ještě něco z Normy Jeane? A je na celém světě dost lásky na to, aby se jedno opuštěné děvčátko cítilo být dost milováno?

Inscenátoři vás zvou na průlet jedním neobyčejným osudem. Nedozvíte se, v kolika filmech přesně Marilyn Monroe hrála, vyhneme se většině dat a hesel – pokusíme se postihnout proměnlivou, nestálou a labilní osobnost této ikony dvacátého století i to, jak se taková ikona rodí:. „Zajímá nás téma vzniku hvězdného kultu, toho okamžiku, kdy se před kamerou stane zázrak a zrodí se hvězda – a také to, co se děje za kulisami, kolik lidí je třeba k tomu, aby se z brunety stala blondýnka, z ošklivého káčátka labuť. A také to, jak se cítí káčátko v masce labutě,“ prozrazuje Lucie Kolouchová a doplňuje: „Krom přerodu vnějšího je fascinující i vnitřní svět Marilyn Monroe - věčně nemilovaného dítěte, které se patologicky upínalo ke každému, kdo o ni projevil jen trochu zájmu. Témat je mnoho, naše fascinace mýtem Marilyn Monroe i tím chudákem holkou, co ji tak skvěle hrála, narůstá s každým dalším dnem zkoušení.“

Parchant Marilyn je komorní inscenace pro tři herce – Zuzanu Onufrákovou
v titulní roli Marilyn, Apolenu Veldovou, kterou uvidíme ve všech ostatních ženských rolích (ať už jde o matku MM, učitelku herectví nebo sokyni v lásce) a Davida Punčocháře v rolích všech životních partnerů MM (tří manželů, nespočet režisérů, producentů a novinářů). Na jevišti se pod režijní taktovkou Natálie Deákové objeví také muzikant Jakub Kudláč, který je autorem hudby k inscenaci. Scéna pochází z dílny Lukáše Kuchinky, kostýmy jsou Daniely Klimešové.

 

Rozhovor s režisérkou Natálií Deákovou 

Po roce od premiéry inscenace Smíchoff/on se vracíš na místo činu – jak se ti spolupracuje se Švandovým divadlem?
Cítím zde jistou spřízněnost, podobné cítění divadla, takže dobře. Ač se možná toto divadlo navenek tváří jako kamenné, přijde mi, že vevnitř má „studiového“ ducha, že zdejší herce baví objevovat, zkoumat, hrát si. Je to soubor se silným hereckým potenciálem, navíc schopný vzájemné souhry, což není zas tak běžný jev.

Proč zrovna téma Marilyn Monroe? Jak Tě toto téma napadlo a co Tě na něm zajímá?
Zajímá mě fenomén „hvězdnosti“, image, celebrit, i to, jak a proč se jimi nechávají davy poblouznit. U MM je veřejná sebeprezentace až v hrůzném kontrastu s její vlastní osobností. Byla závislá na úspěchu, pozornosti, chtěla být milována celým světem, přesto nenašla jediného člověka, který by s ní dlouhodobě sdílel život. Zajímá mě, jak někdo zcela propadne slávě a ztratí kontakt s realitou, smysl pro to, co je v životě důležité a co ne. Takže mimo jiné i téma povrchnosti a taky (do velké míry dobrovolné) ztráty identity. Další zásadní téma, které
s tím souvisí, je manipulace – Marilyn sebou, i kvůli vidině úspěchu, nechala manipulovat různými filmovými agenty či hereckými kouči a zároveň sama manipulovala tisk, aby vytvořil obraz, o který stála. A abychom nebyli jen kritičtí, zajímá nás taky téma opuštěné holčičky, která celý život hledá tatínka, o něhož by se mohla opřít, místo toho aby dospěla sama za sebe.

A proč Zuzana Onufráková?
Stejně jako MM je i Zuzana Onufráková především komička, která by se pomalu měla přehrát do serióznějších rolí. Ale vážně: chtěla jsem, aby se herečka, s kterou pracuji už od školy, dostala k protiúkolu – zahrála tzv. „naivku“, křehkou dívku, kterou v sobě má, ale velmi úspěšně ji maskuje. Přesto chci podružně taky využít právě jejího komického talentu – nerada bych, aby naše inscenace byla příliš patetická, aby citově nevydírala. Navíc by měla být o proměně obyčejné dívky Normy Jeane v produkt jménem Marilyn, což typologii Zuzany Onufrákové přesně odpovídá.

Je něco, co tě na příběhu MM překvapilo?
Netušila jsem, že byla až tak moc osamělá, až tak moc nezodpovědná vůči ostatním i vůči vlastnímu životu, až tak moc nenasytná, až tak moc přecitlivělá. Tak moc extrémní.

Proč by měl divák na Parchanta Marilyn přijít?
Aby se pobavil cizím neštěstím? A taky aby si uvědomil, že v tom není sám.

 

Rozhovor s představitelkou hlavní role Zuzanou Onufrákovou

Zuzano, co se ti vybaví, když se řekne Marilyn Monroe?
Rozkošná blonďatá ikona amerického snu.

Co nového ses o ní dozvěděla během zkoušení?
Vůbec jsem netušila, že MM neměla vůbec žádné dětství, a to je pro moji interpretaci groh!

Co tebe osobně nejvíc přitahuje na jejím životním příběhu?
šechno. Hlavně to nevědomé štěstí po dobu záře reflektoru, hluboký smutek mezi nevybalenými krabicemi v různých „domovech“ a její intenzivnější než běžná potřeba být milována, i když neví, co to vlastně znamená, a jak se to projevuje...

Jaký je tvůj nejoblíbenější film s Marilyn Monroe?
Slaměný vdovec a Někdo to rád horké.

Jak se ti zkouší s Natalií Deákovou?
Vždy perfektně! Nedám na ni dopustit! Ta vykřeše i z hereckého hovnivála diamant! Je to vzdělaná Žena s přirozenou autoritou!

Jaké to je, hrát největší sex symbol 20. století?
Super. Možná budu mít na chvíli pocit, že jsem šikovná herečka, když zvládnu tento protiúkol. Nejvíc se těším na vycpaná prsa a boky!

Autor článku: Gabriela Valcová

Druhou premiérou Švandova divadla v sezoně 2012/13 bude inscenace o Marilyn Monroe