28.11.2002 00:00

Druhý den divadelní přehlídky Naráz ve Zlíně

ZLÍN - Na interní divadelní přehlídku Naráz 2002, která se koná od 27. do 29. listopadu 2002 v Městském divadle Zlín, přijalo pozvání necelých padesát hostů: akreditovalo se kolem třiceti publicistů a studentů vysokých škol divadelních oborů a třináct divadelníků z Brna, Olomouce a Českého Těšína. Cílem této přehlídky je prezentace představení, která byla premiérována v MDZ v roce 2002 a reprezentují umělecké zaměření zlínského Městského divadla. Na programu jsou ještě doprovodné akce (uvedení pražských souborů Divadla v Dlouhé a Divadla pod Palmovkou), z nichž první se uskutečnila už v úterý večer – představení Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Ohlasy - především mládeže - připomínaly nadšení fanoušků rockového koncertu.

Další doprovodnou akcí byla úterní odpolední debata v Divadélku v klubu s názvem Úroveň reflektování divadelního dění na Moravě v denním a periodickém tisku, kterou vedl umělecký šéf MDZ Silvester Lavrík. K diskutujícím patřili známí divadelní publicisté, kritikové, novináři a divadelníci: Jiří P. Kříž, Jaroslava Suchomelová, Vladimír Kelbl, Petr Christov, Miloslav Plešák a studenti vysokých škol divadelních oborů.

Oficiální slavnostní zahájení přehlídky se konalo ve středu večer a bylo spojeno s vyhlášením divácké ankety Aplaus, jejímiž vítězi se stali:

v kategorii nejlepší herečka: Eva Daňková (za roli Kleopatry v inscenaci Antonius a Kleopatra. Druhé místo obsadila Helena Čermáková a třetí příčku diváci přiřkli Jeanette Zapletalové.

Kategorie nejlepší herec: Luděk Randár (za roli Dona Juana ve stejnojmenné inscenaci Moliera a za roli Marca Antonia v inscenaci Antonius a Kleopatra). O druhé místo se podělili Rostislav Marek a Gustav Řezníček a na třetím místě skončil Zdeněk Julina.

Nejlepší inscenace: O. Wilde – Jak je důležité mít Filipa (režie Petr Veselý. Druhé místo obsadila inscenace Tři sestry II (režie Petr Štindl) Rezy de Wet a třetí Antonius a Kleopatra W. Shakespeara (režie Ivan Balaďa).

Cena ředitele za celoživotní dílo byla udělena in memoriam Miloši Vosmanskému a z rukou ředitele MDZ Antonína Sobka ji převzala hercova dcera Lenka Smetanová.

Ceny předávali primátor Zlína Tomáš Úlehla, Svatava Nováčková, Irena Ondrová a prof. Alois Hajda. Moderátorkou večera byla někdejší herečka zlínského divadla Libuše Štědrá.

Večer pak patřil divadelnímu představení Don Juan .

Dnes, ve čtvrtek, jsou na programu Tři sestry (Studio Z), Tři sestry II (Velký sál) a Višňový sad (Velký sál).

V pátek přehlídka oficiálně končí. Odpoledne bude v Divadélku v klubu uveden Kontrabas (ve 14.30) a navečer (v 17 hodin) ve Velkém sále Baron Prášil. Od 20 hodin se rozběhne večírek na rozloučenou v Divadélku v klubu, kde bude hrát oblíbená cimbálovka Valašica.

V sobotu se ještě uskuteční poslední doprovodná akce – vystoupení Divadla pod Palmovkou Praha, která na prknech zlínského divadla uvede inscenaci Caligula.

travnickova@divadlo.zlin.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti