25.03.2006 00:00

Držitel ceny Thálie Lubomír Lipský poděkoval sám sobě

Praha 25. března (ČTK) - Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství převzal na jevišti Národního divadla v Praze Lubomír Lipský. Ze všech vyznamenaných měl nejdelší řeč; děkoval bratrům Karamazovým, třem sestrám, bratránku z Batávie, otci Goriotovi, bratranci Ponsovi, matce Kuráž a dalším dramatickým postavám, čímž rozesmál zaplněné hlediště. Nakonec poděkoval sám sobě.

Zatajil však, že je to pro něj už druhá tato cena, neboť Thálii získal ve druhé polovině 90. let za výkon v úloze Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku. Na karlínském jevišti tehdy v této roli vedle hraní a zpívání ještě hrál na klavír a pozoun, tančil kankán a pokoušel se i stepovat.

"Dříve se děkovalo straně a vládě, dnes se děkuje sponzorům. A protože sponzora nemám, musím poděkovat sám sobě. I za to, že jsem se poměrně v útlém věku dožil tak vysokého stáří," uvedl Lipský. Jedním z těch, kteří mu Thálii předávali, byl v roli vyslance nadace Vize 97 Václav Havel.

Díky "pamětnickým" filmům a televizním pořadům znají Lubomíra Lipského i ti nejmladší. V polovině dubna oslaví třiaosmdesátiny, přesto je na jevišti stále vidět. Hraje ve třech komediích Divadla ABC a také v Divadle na Jezerce.

"Je to kolem dvanácti až patnácti představení do měsíce a to je tak akorát. Každá přítomnost na scéně mě obveselí a osvěží. Rád pozdravím své známé i ty mladé," řekl Lipský ČTK. Věří, že věk nebyl tím hlavním důvodem, proč se mu tohoto prestižního ocenění dostalo. V herecké knížce má více než dvě stovky divadelních rolí a přes stovku filmů. Většinou šlo o komedie, ale vyskytlo se i vážné téma. Například v 60. letech ztvárnil v Radokově inscenaci manžela Hedy Gablerové.

Na televizní obrazovce byl Lipský nezapomenutelným Hlustvisihákem či nejstarším ze seriálu Tři chlapi v chalupě. Jeho úplně první rolí byl však před sedmdesáti lety Frantík ve Strakonickém dudákovi, inscenaci Jednoty divadelních ochotníků Rieger v Pelhřimově. V srpnu 1945 patřil s bratrem Oldřichem, později filmovým režisérem, k zakladatelům pražského Divadla satiry. Byl krátce na Vinohradech, pak u "realistů" na Smíchově a na čtyřicet let zakotvil v Městských divadlech pražských.

Lubomír Lipský dodnes vzpomíná na Babbse alias Charleyovu tetu, kterou od 60. let ztvárňoval v domovském Divadle ABC a hostoval i na mimopražských jevištích. Celkem prý tak vystoupil téměř pětsetkrát. V této komedii účinkuje v Divadle ABC i dnes, ovšem v jiné úloze, coby advokát Spettigue.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK