25.03.2006 00:00

Držitel Thálie Jaroslav Horáček věnoval 42 let

Praha 25. března (ČTK) - Plných dvaačtyřicet let věnoval české první scéně operní pěvec Jaroslav Horáček, čerstvý držitel Thálie za celoživotní mistrovství. Po soukromých studiích hudby a zpěvu působil v Opavě, Ostravě a v roce 1953 zakotvil v pražském Národním divadle.

"Toto ocenění přijímám s velkou pokorou. Jsem rád, že jsem se toho dožil, a že mohu pořád sledovat své kolegy a následovníky. Pokaždé mě velice potěší, když odcházím po představení spokojen a mohu je pochválit," řekl Horáček ČTK. Tento basista nastudoval více než 150 rolí českého i světového operního repertoáru. Jako režisér se podílel na vzniku řady operních inscenací včetně jevišť v Irsku, Itálii a USA. Ve spolupráci s komorním souborem Camerata nova vystoupil v desítkách zemí.

Kritika si u Jaroslava Horáčka cenila jeho všestrannosti, toho, jak dovedl ztvárnit role komické i vážné. Publikum mělo rádo jeho barevný hlas velkého rozsahu, hereckou přesvědčivost i mužný zjev. Řadu let byl pedagogem na pražské konzervatoři.

Za svou nejoblíbenější roli Horáček považuje Dona Giovanniho. Rád vzpomíná na spolupráci se Zdeňkem Chalabalou, Jaroslavem Krombholcem, Zdeňkem Košlerem, Bohumilem Gregorem, Václavem Kašlíkem, Karlem Jernekem a dalšími režiséry a dirigenty. Trochu ho prý zlobí domácí politici a jako zaníceného slávistu i aféry v zákulisí sportu.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK