25.03.2006 00:00

Držitel zvláštní ceny Thálie Pavel Šmok ještě nekončí

Praha 25. března (ČTK) - Zvláštní cenu kolegia pro udělování prestižních cen Thálie převzal v Národním divadle v Praze choreograf a pedagog Pavel Šmok. "Podobné pocty se dávají těm, kteří mají už něco za sebou, ale umřít ještě nehodlám. Chtěl bych ještě hodně udělat," řekl Šmok ČTK.

Před sebou má například reprízu ojedinělého představení Prodané nevěsty, které se má koncem léta uskutečnit opět na místě někdejšího přírodního divadla v pražské Šárce. Probírá se archivem, digitalizuje videonahrávky a jako čestný umělecký šéf baletu Státní opery Praha připravuje s Pavlem Ďumbalou pro příští rok novou inscenaci.

Pavel Šmok začínal jako tanečník, v roce 1964 stál u zrodu Baletu Praha a o deset let později založil Pražský komorní balet. Nastudoval kolem stovky baletních titulů, které měly na 150 premiér, z toho šest desítek choreografií bylo uvedeno poprvé. Spolupracoval s operou, operetou, muzikálem i činohrou a také s lední revuí. Jeho nejčastěji uváděný pořad Jak se dělá balet měl kolem osmi set repríz. Uplatnil se i jako režisér.

"Je to umělec, který svébytným způsobem dokázal propojit baletní svět s citem pro prostou lidskost a živočišnost na základně silné muzikálnosti a smyslu pro divadlo všeobecně," charakterizoval Šmoka šéf baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska.

"Byl ve své době první, a na to se nezapomíná," připomněl Zuskův předchůdce Vlastimil Harapes.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK