23.03.2023 12:27

Dubnová uvedení projektu Než skončí válka ukáží posun v životech Ukrajinců v Brně

Jak se vyvíjely osudy pětice ukrajinských uprchlíků, kteří v prosinci 2022 představili v HaDivadle své zkušenosti v dokumentární inscenaci Než skončí válka / До кінця війни? Plánovaná uvedení v termínu 2.–4. dubna 2023 představí její aktualizovanou verzi, která bude rozvíjet příběhy ukrajinských aktérů. Režisérem tohoto projektu brněnské scény Centra experimentálního divadla je původem ukrajinský tvůrce Max Nowotarski.

Projekt Než skončí válka / До кінця війни již v prosinci roku 2022 ukázal, jaká je každodenní realita příchozích z Ukrajiny, a zabýval se otázkou, jestli je možné začlenit se a zapustit nové kořeny, když člověk stále doufá v návrat domů. Pětice účastníků přišla do Brna a jeho okolí v průběhu válečného jara 2022 a pod režijním vedením svého krajana Maxe Nowotarského za dramaturgie Matěje Nytry přiblížila publiku své osudy, radosti i trápení v nově nastalé situaci. 

O několik měsíců později se v HaDivadle uskuteční aktualizované reprízy tohoto jedinečného projektu, které budou rozvádět jeho dosavadní podobu. Tři uvedení proběhnou v neděli 2., pondělí 3. a úterý 4. dubna 2023 vždy od 19.30 hodin na prknech HaDivadla v brněnské Alfa pasáži. Každé představení je přitom doplněno o české a ukrajinské titulky.

Cílem reflektovat nové situace a zkušenosti aktérů společného projektu je totéž jako při první verzi: nabídnout prostor pro setkání a vytvoření blízkosti, být přitom upřímní a aktuální. Realita se rozvíjí v detailech, během zimy protekl čas některým z protagonistů velmi těžce, ostatně válečná situace je stále poměrně bezvýchodná. Spolu s protagonisty jsme vedli rozhovory o hledání práce, vývoji ve studiu nebo při navazování kontaktů s Čechy i dalšími ukrajinskými krajany. Bylo jasné, že jde o živý tok událostí, a divadlo nám umožňuje pohotovost a neklid,“ popisují k záměrům Matěj Nytra a Max Nowotarski práci v uplynulém období.

Jeden z mladých účastníků projektu Illja Borzenko, který by se divadelní tvorbě rád věnoval i nadále, vidí v zosobňování vlastního osudu na jevišti i velká úskalí: „Je docela neobvyklé hrát sám sebe na jevišti a vzpomínat na svou minulost, ale problém je, že čas běží. A proto hrát v divadle ty emoce, které jsem měl při odchodu, už není možné, a lidé to asi chápou. Ale některé scény však stále nutí vzpomenout si na minulost, zejména po představení, a to není špatné, protože můžu vystupovat s trochu upřímnějšími emocemi.“ Kromě toho dodává, že HaDivadlo se pro něj při příchodu do Brna stalo i novým domovem a rodinou.

Součástí nových uvedení bude i doprovodný program v podobě autorského úvodu, besedy a přednášky o ukrajinském divadle. Autorský úvod proběhne v neděli 2. dubna od 19.00 hodin, přičemž beseda s tvůrci a účastníky projektu se uskuteční v úterý 4. dubna na sále po skončení představení. 

Srdečně zveme všechny zájemce i na přednášku režiséra Maxe Nowotarského a režiséra a pedagoga Břetislava Rychlíka na téma Současné ukrajinské divadlo, která bude probíhat v pondělí 3. dubna od 17.00 hodin v HaDivadle. Přednáška mimo jiné osvětlí, co se dělo a děje s divadlem na Ukrajině od února 2022, kdy na území vtrhla putinovská invaze. Max Nowotarski bude ve spolupráci s Lucií Řehoříkovou i moderátorem mezinárodní diskuze Neviditelná Ukrajina pořádané Centrem experimentálního divadla. Uskuteční se v úterý 4. dubna od 17.00 hodin v HaDivadle a jejími hosty budou ukrajinská básnířka a hudebnice Ella Jevtušenko, ředitel Ukrajinského institutu Volodymyr Šejko, historik Yaroslav Hrytsak a spisovatelka Oksana Zabužko.

Dokumentární projekt Než skončí válka / До кінця війни doprovází i fotografická intervence v autorství fotografa Marka Malůška. Jejím obsahem jsou dvojice portrétů každého z aktérů, jež mají doplnit zážitek z představení, a zároveň kurátorovaný výběr osobních fotografií, které pořídili účastníci v posledních měsících. Jedná se tak o vizuální znázornění mikropříběhů příchozích z Ukrajiny, které působí na pozorovatele svou naléhavostí. 

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková, foto: Marek Malušek