27.11.2019 17:02

Dvě činoherní premiéry v Národním divadle Brno

Národní divadlo Brno chystá na prosinec dvě činoherní premiéry. V divadle Reduta představí jako první na českých jevištích 6. prosince hru Mars od německého dramatika Maria von Mayenburga. Činohru Lucerna od Aloise Jiráska zahrají herci v Mahenově divadle 13. prosince.

Apokalypticky laděné sci-fi Mars, které skrývá vtipné odkazy a narážky na žánrové filmy, dramata, reality show i na společenskou situaci v Evropě, režíruje Natália Deáková. Čtyři hrdinové se sejdou na odlehlém místě při náročném výcvikovém kurzu, z něhož vzejde jeden vítěz. Výherce se poté stane kolonizátorem Marsu, jelikož na zemi nastala ekologická katastrofa.

„Hra spočívá zejména v psychologické zápletce mezi čtyřmi lidmi, kteří jsou vystaveni zkouškám, jež se jim nelíbí. Atmosféra mezi nimi houstne a na povrch vychází negativní stránky lidí, což připomíná systém, jež známe z reality show. Autor operuje s tímto fenoménem doby a také s hrozbami, za které si lidstvo může samo," řekla dramaturgyně Hana Hložková. Režisérka Deáková dodala, že součástí inscenace bude i videoprojekce.

Inscenace Lucerna v režii Štěpána Pácla obohatí repertoár Mahenovy činohry o rodinné představení. „Ve hře je důležité, jak Jirásek vyjádřil možnost postavit se k tomu, kde máme kořeny, co s námi souvisí a jak je těžké se k naším kořenům přihlásit, obhájit je nebo vybojovat. Nepřihlašuje se k nim však nějakým manifestem, ale tím, jak ta hra hovoří. V českém jazyce uchoval všechno. To, jak se cítíme, tvarujeme svět a jak ho vnímáme," popsal Pácl.

Hra je o lidském strachu, poddajnosti, slepé poslušnosti a pokusech všem těmito lidským slabostem čelit. „Každá z postav musí projít nějakou zkouškou, něco o sobě zjistit. Celá druhá polovina se odehrává ve skutečném lese, který v Mahenově divadle bude. Právě v něm budou postavy bloudit, což je jakýmsi ponorem do nevědomí. V tom je dle mého celá hra kouzelná až pohádková," řekl Pácl.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: brs, tmd, dr