27.11.2019 17:02

Dvě činoherní premiéry v Národním divadle Brno

Národní divadlo Brno chystá na prosinec dvě činoherní premiéry. V divadle Reduta představí jako první na českých jevištích 6. prosince hru Mars od německého dramatika Maria von Mayenburga. Činohru Lucerna od Aloise Jiráska zahrají herci v Mahenově divadle 13. prosince.

Apokalypticky laděné sci-fi Mars, které skrývá vtipné odkazy a narážky na žánrové filmy, dramata, reality show i na společenskou situaci v Evropě, režíruje Natália Deáková. Čtyři hrdinové se sejdou na odlehlém místě při náročném výcvikovém kurzu, z něhož vzejde jeden vítěz. Výherce se poté stane kolonizátorem Marsu, jelikož na zemi nastala ekologická katastrofa.

„Hra spočívá zejména v psychologické zápletce mezi čtyřmi lidmi, kteří jsou vystaveni zkouškám, jež se jim nelíbí. Atmosféra mezi nimi houstne a na povrch vychází negativní stránky lidí, což připomíná systém, jež známe z reality show. Autor operuje s tímto fenoménem doby a také s hrozbami, za které si lidstvo může samo," řekla dramaturgyně Hana Hložková. Režisérka Deáková dodala, že součástí inscenace bude i videoprojekce.

Inscenace Lucerna v režii Štěpána Pácla obohatí repertoár Mahenovy činohry o rodinné představení. „Ve hře je důležité, jak Jirásek vyjádřil možnost postavit se k tomu, kde máme kořeny, co s námi souvisí a jak je těžké se k naším kořenům přihlásit, obhájit je nebo vybojovat. Nepřihlašuje se k nim však nějakým manifestem, ale tím, jak ta hra hovoří. V českém jazyce uchoval všechno. To, jak se cítíme, tvarujeme svět a jak ho vnímáme," popsal Pácl.

Hra je o lidském strachu, poddajnosti, slepé poslušnosti a pokusech všem těmito lidským slabostem čelit. „Každá z postav musí projít nějakou zkouškou, něco o sobě zjistit. Celá druhá polovina se odehrává ve skutečném lese, který v Mahenově divadle bude. Právě v něm budou postavy bloudit, což je jakýmsi ponorem do nevědomí. V tom je dle mého celá hra kouzelná až pohádková," řekl Pácl.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: brs, tmd, dr

Dvě činoherní premiéry v Národním divadle Brno

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.