22.09.2020 10:26

Dvě „Libušky“, hlavní ceny festivalu OPERA 2020 konečně doputovaly do Šaldova divadla v Liberci ke svým majitelům

Když 2. března končil 14. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2020, nikdo netušil, že k předání cen dojde díky nucené divadelní pauze až na podzim. Dvě "Libušky" konečně minulý týden doputovaly do Liberce ke svým majitelům.

Mít na svém kontě již šest absolutních vítězství na nejprestižnějším tuzemském festivalu hudebního divadla s mezinárodní účastí, se dosud nepodařilo žádné z našich scén, včetně Národních divadel. Opera Šaldova divadla na festivalu triumfovala s inscenací jednoaktovek Sergeje Rachmaninovova Francesca da Rimini a Lakomý rytíř, za kterou získala „Libušku“, hlavní Cenu kritiků za nejlepší inscenaci. Navíc ještě cena diváků za individuální výkon, kterou získala představitelka Francesci, členka libereckého souboru, Lívia Obručník Vénosová, která je opakovaně nejúspěšnější interpretkou festivalu. Dvě výrazné nominace získal rovněž představitel hlavní barytonové role obou oper, Pavol Kubáň.

Nikdo nezůstává na pochybách, že „opera pod Ještědem", kterou od roku 2002 vede dirigent Martin Doubravský, drží pevně pozici na špičce současného českého hudebního divadla a díky úspěchům, které pravidelně sklízí, se tak stává nejlepší operním souborem v České republice.

„Bravo Martine Doubravský, Lindo Keprtová, sólisté, orchestr a sbor DFXŠ a zaměstnanci umělecko-technického provozu. Jsem pyšná ředitelka a pyšná občanka Liberce! Liberecká opera je dlouhodobě ve formě, bravo, bravo, bravo!,“ uvedla v první reakci na vítězství Jarmila Levko, ředitelka Divadla F. X. Šaldy.

Liberecká inscenace dirigenta Martina Doubravského a režisérky Lindy Keprtové propojuje dvě opery společným tématem a dějovou linkou, která analyzuje zákulisí lidské duše. Operní soubor DFXŠ je v současnosti jediné divadlo na světě, které takto unikátní projekt realizuje.

 „Že jde o pátou cenu kritiků, která směřuje k liberecké opeře, to není samozřejmě náhoda. Náhoda není ani to, že i ty předchozí čtyři ceny směřovaly k týmu, který tvoří Linda Keprtová a Martin Doubravský. Dobré divadlo se dnes především dělá v Brně v Ostravě a v Liberci a já jako Liberečák vím, že liberecké divadlo z těch jmenovaných je na tom nejhůř a že se nedá říci, že v těch nejdražších a nejkrásnějších divadlech, ikdyž toto divadlo je velmi krásné, vznikají nejlepší představení. Představení operní dělají lidé a tady existuje tým, který velmi zajímavým moderním a emotivním způsobem nahlíží na hudební divadlo a operu“, sdělila při předávání Radmila Hrdinová, členka poroty festivalu OPERA 2020.

„Kromě toho, že jsem samozřejmě velmi potěšen, mohu zároveň i prohlásit, že jsem na celý liberecký soubor právem pyšný. Jedinečnost spočívá dle mého názoru v bezprostřednosti a zároveň komplexnosti sdělení. To pokládám za mimořádný artikl tohoto souboru,“ doplnil Martin Doubravský, šéf opery a šéfdirigent DFXŠ.

Lívie Obručník Vénosová by se dala výstižně označit za úspěšnou ženu současnosti, uvážíme-li, že povolání je pro ni také koníčkem a vášní, které však nemusela obětovat to, co dnešní ženy občas kvůli kariéře propásnou – mateřství. Lívie je již několik let naší přední operní pěvkyní, její silný barevný soprán se leskne na jevišti domácího Šaldova divadla v Liberci, stejně jako na řadě dalších i zahraničních pódií. Je nositelkou mnoha uměleckých ocenění včetně opakovaných nominací na Thálii. V „dresu“ domácího libereckého souboru získala již druhou prestižní diváckou cenu v rámci festivalu OPERA. Lívie je však předmětem obdivu nejen pro své umělecké úspěchy, ale také proto, že se stejným citem a houževnatostí dovede být rovněž manželkou a matkou tří malých holčiček.

Divadlo F. X. Šaldy:
V letošním roce 2020 divadlo F. X. Šaldy připravilo celkem čtrnáct premiér. Z toho tři činoherní hry budou dokonce uvedeny ve světové premiéře.
Jednou z dalších operních premiér letošního roku, která se uskuteční již 25. a 27. září, bude Dvořákův Jakobín, který patří mezi skladatelovy nejuváděnější díla. Jeho světová premiéra se konala roku 1889 v Národním divadle v Praze. Libretistka Marie Červinková – Riegrová, se kterou Dvořák spolupracoval již na opeře Dimitrij, zasadila příběh do roku 1793, do finálního období Velké francouzské revoluce, do období, kdy víc než kdy jindy dochází k lámání charakterů jednotlivce i celé společnosti.

Více informací o festivalu OPERA 2020:
Festival hudebního divadla OPERA je jedinou přehlídkou, která pravidelně (každé dva roky) nabízí ucelený pohled na operní divadlo v celé České republice a na Slovensku. Festival se od svého vzniku v roce 1993 stále rozrůstá, v rámci 14. ročníku festivalu se uskutečnilo devatenáct představení a navštívilo je téměř 8500 diváků. Opera Šaldova divadla se počínaje rokem 1995 účastnila všech ročníků.

 

Autor článku: Michaela Pompová