03.03.2022 11:20

Dvě premiéry v D21: Autorská inscenace o Poeovi a návrat klasické pohádky

Divadlo D21 připravuje na březen hned dvě premiéry. Tou první bude 6. 3. obnovení pohádky pro nejmenší BAJAJA, druhou – „pravidelnou“ – premiérou letošní sezóny s podtitulem Infuze POEzie bude autorsky pojatá inscenace POHŘBEN ZAŽIVA. Tvůrci se v ní zabývají dílem a osobností Edgara Allana Poea, který je neuchopitelným a možná místy i nepochopeným solitérem a především naprosto originální personou světové literatury.

V březnu se také na repertoár vrací poetická pohádka podle Boženy Němcové BAJAJA, kterou v roce 2018 režíroval umělecký šéf D21 Jakub Šmíd. V roli princezny se nově představí absolventka VOŠ herecké Barbora Kostkanová. Partnery jí budou Petr Pochop, Hasan Zahirović a hostující Matouš Zah v roli Bajaji.

V Divadle D21 v těchto dnech vzniká autorská POEtická inscenace inspirovaná osudem a literárním odkazem Edgara Allana Poea v režii Ewy Zembok (Divadlo X10), která zde hostuje poprvé. Ke spolupráci si přizvala scénografku Janu Hauskrechtovou. V hereckém obsazení se diváci mohou těšit na Samuela Neduhu, který je také autorem hudební a zvukové složky, dále na Hanu Mathauserovou, Hasana Zahiroviće a Marka Zemana. Chybět nebudou různé odkazy a fragmenty z děl Lenora, Havran, Berenice, Jáma a kyvadlo, Smrtihlav, Maska červené smrti, Svatební balada a mnohých dalších.

Tvůrci inscenace mimo jiné poukazují na to, že Poe nebyl zdaleka jen prvním autorem detektivek a spisovatelem hororových povídek.

„Bude to taková literární vivisekce v rytmu tlukotu srdce. Scénicky zábavná zpověď – možná i závěť – umělce, podivína, v každém případě však geniálního básníka, jehož život je dodnes opředen tajemstvím. Právě proto byl často neúplně nebo dokonce mylně interpretován. Stal se také terčem různých pomluv a dezinformací.“, dodává dramaturgyně divadla Kristýna Čepková. „To nám přišlo jako dobrý odrazový můstek pro vznik inscenačního textu i zdroj inspirace pro jeho realizaci na jevišti.“

https://www.divadlod21.cz/


INFORMACE O INSCENACÍCH:

Edgar Allan Poe / Kristýna Čepková / Ewa Zembok
POHŘBEN ZAŽIVA

Scénická koláž hledající hranice pravdy a lži, života a smrti, fantazie a reality… Je v moci pomluv, polopravd a všemožných „nálepek“ pohřbít někoho zaživa a v moci poezie učinit ho nesmrtelným?

Hrají: Hana Mathauserová, Samuel Neduha, Hasan Zahirović, Marek Zeman
Režie: Ewa Zembok
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Hudba: Samuel Neduha
Výprava: Jana Hauskrechtová
Fotograf: Michaela Škvrňáková

Premiéra: 11. a 12. března 2022 v
První reprízy: 17.3., 13.4. 2022

Božena Němcová / Oldřich Augusta
BAJAJA

„Jsou hrdinové beze jména, kteří co ztratit nemají. Jsou noci tiché jako pěna, jsou v nich sny, co se nezdají.“

Pohádka na motivy díla Boženy Němcové.
Dobrodružné putování za srdcem krásné princezny. Za dobrodružstvím. Za dospělostí. Kdo přemůže draka, kterému král slíbil svojí jedinou dceru? Kdo vyhraje předem prohranou bitvu? A kdo je to vlastně ten němý sluha Bajaja? Hra na rytíře, na schovávanou a na život.
Určeno dětem od 4 let.

Hrají: Barbora Kostkanová j. h., Hasan Zahirović, Petr Pochop, Matouš Zah j. h.
Režie: Jakub Šmíd
Dramatizace: Oldřich Augusta
Dramaturgie: Luděk Horký
Hudba: Zdeněk Dočekal
Texty písní: Radek Malý
Výprava: Lenka Odvárková

Premiéra: 10. června 2018
Obnovená premiéra: 6. března 2022

Autor článku: Kristýna Čepková