09.09.2021 10:09

Elfriede Jelinek získá čestné občanství Vídně

Rakouská spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2004, Elfriede Jelinek, se stane čestnou občankou Vídně. Návrh starosty města mají 22. září formálně potvrdit zastupitelé.

„Elfriede Jelinek je jednou z nejvýznamnějších a nejproduktivnějších dramatiček naší doby,“ uvedl vídeňský starosta Michael Ludwig při návrhu na udělení čestného občanství rakouské spisovatelce. „Ať se jedná o divadelní hry, romány, poslechové hry a eseje, Elfriede Jelinek ovládá všechny formy literárního psaní a využívá digitální prostor jako nikdo další,“ doplnil starosta, podle kterého již spisovatelka s udělením čestného občanství souhlasila.

Z vídeňské radnice také zazněly hlasy, které Jelinek popisují jako ikonu soudobé literatury se září popové hvězdy nebo jako analytičku, která dovede upozornit na problematická místa moderních dějin a současnosti. „Válka v Iráku, vysoce problematický přístup Rakouska k vlastní nacistické minulosti nebo uchazečům o azyl, její hlas je slyšet a je neopomenutelný,“ připojila se ke chvále i vídeňská radní pro kulturu Veronika Kaup-Hasler.

Podle vídeňské městské ústavy může zastupitelstvo udělit čestné občanství osobám, které se obzvláště zasadily o Rakouskou republiku nebo město Vídeň. Potvrdit udělení titulu Elfriede Jelinek mají vídeňští zastupitelé 22. září. Čestné občanství rakouská metropole uděluje jen ve výjimečných případech, v posledních 20 letech je získalo pouze 13 osobností z politického, vědeckého či kulturního života. Mezi vybrané patří dlouholeti kancléř Franz Vranitzky a prezident Heinz Fischer, básnířka Friederike Mayröcker nebo producent Eric Pleskow. Ten společně s Milošem Formanem stál za úspěchem filmu Amadeus. S udělením čestného občanství je spojeno zvěčnění jména na mramorové tabuli ve vídeňské radnici a zápis do knihy čestných občanů.

Autor článku: Martin Landa

Elfriede Jelinek získá čestné občanství Vídně

Zahraniční divadlo

23.09.2021

Zahraniční hosté na Jatkách78 v Pražské tržnici

Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich vzrušující debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii  nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím dechberoucí akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici.

20.09.2021

Pozrite si Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Rok 2020 sa niesol v duchu osláv jedinečného divadelného jubilea – stého výročia založenia Slovenského národného divadla. Toto jubileum tiež možno chápať ako počiatok slovenského profesionálneho divadelníctva. Projektom s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla chce Divadelný ústav/Centrum výskumu divadla poukázať na obdivuhodné výsledky slovenských inscenátorov prostredníctvom toho najlepšieho, čo od roku 1920 vzniklo v slovenských profesionálnych divadlách.

17.09.2021

Šípková Růženka Divadla Drak míří na festivaly do Chorvatského Záhřebu a Srbské Subotice

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021.