09.09.2021 10:09

Elfriede Jelinek získá čestné občanství Vídně

Rakouská spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2004, Elfriede Jelinek, se stane čestnou občankou Vídně. Návrh starosty města mají 22. září formálně potvrdit zastupitelé.

„Elfriede Jelinek je jednou z nejvýznamnějších a nejproduktivnějších dramatiček naší doby,“ uvedl vídeňský starosta Michael Ludwig při návrhu na udělení čestného občanství rakouské spisovatelce. „Ať se jedná o divadelní hry, romány, poslechové hry a eseje, Elfriede Jelinek ovládá všechny formy literárního psaní a využívá digitální prostor jako nikdo další,“ doplnil starosta, podle kterého již spisovatelka s udělením čestného občanství souhlasila.

Z vídeňské radnice také zazněly hlasy, které Jelinek popisují jako ikonu soudobé literatury se září popové hvězdy nebo jako analytičku, která dovede upozornit na problematická místa moderních dějin a současnosti. „Válka v Iráku, vysoce problematický přístup Rakouska k vlastní nacistické minulosti nebo uchazečům o azyl, její hlas je slyšet a je neopomenutelný,“ připojila se ke chvále i vídeňská radní pro kulturu Veronika Kaup-Hasler.

Podle vídeňské městské ústavy může zastupitelstvo udělit čestné občanství osobám, které se obzvláště zasadily o Rakouskou republiku nebo město Vídeň. Potvrdit udělení titulu Elfriede Jelinek mají vídeňští zastupitelé 22. září. Čestné občanství rakouská metropole uděluje jen ve výjimečných případech, v posledních 20 letech je získalo pouze 13 osobností z politického, vědeckého či kulturního života. Mezi vybrané patří dlouholeti kancléř Franz Vranitzky a prezident Heinz Fischer, básnířka Friederike Mayröcker nebo producent Eric Pleskow. Ten společně s Milošem Formanem stál za úspěchem filmu Amadeus. S udělením čestného občanství je spojeno zvěčnění jména na mramorové tabuli ve vídeňské radnici a zápis do knihy čestných občanů.

Autor článku: Martin Landa