25.04.2012 20:28

Eliška Balzerová bude od 1. května ředitelkou Fidlovačky

Herečka Eliška Balzerová se od 1. května stane ředitelkou pražského Divadla na Fidlovačce. Tento týden to schválila valná hromada této scény, která působí jako společnost s ručením omezeným.

"Na Fidlovačce budu působit ještě překlenovací měsíc jakožto jednatel společnosti, abych jí předal všechny náležitosti," řekl dnes ČTK Töpfer, který od 1. září nastoupí do funkce ředitele Divadla na Vinohradech.
Podle Töpfera bude tomuto termínu předcházet ještě druhý krok, kdy na mimořádné valné hromadě Fidlovačky odprodá svůj podíl v nuselské scéně, přestane být spoluvlastníkem a jako vinohradský šéf se tak vyhne možnému střetu zájmů. Na Vinohradech působil jako herec v letech 1988 až 1998.

Jedním z mnoha bodů Töpferovy koncepce, s níž vyhrál výběrové řízení, bylo, že bude moci konzultovat nadcházející sezonu ještě před svým nástupem do funkce. Chtěl tak předejít krokům, které by se musely komplikovaně rušit. Proto na jeho přání odvolal v únoru vinohradský ředitel Jindřich Gregorini přípravy Shafferovy hry Amadeus, která měla být vrcholem sezony. Měl ji začít zkoušet význačný režisér Vladimír Morávek - v divadelních kruzích to vyvolalo bouřlivé diskuse. Podle Morávka šlo o aroganci a nehoráznost, inscenace se už rok připravovala.
"Nedovedl jsem si představit, že bych 1. září nastoupil a realizoval sezonu, kterou až do června 2013 připravilo umělecké vedení Martina Stropnického," řekl Töpfer ČTK. Stropnický s tím nesouhlasil, k 1. dubnu na funkci rezignoval a uzavřel hereckou smlouvu na dobu neurčitou.
Töpfer si přivede vlastní tým - uměleckého šéfa Juraje Deáka, šéfdramaturga Jana Vedrala a ekonomku Radku Pipkovou. "Tuto sezonu podle plánu až na Amadea dohrajeme. Čeká nás ještě 11. května ve zkušebně komorní premiéra Měsíce pro smolaře," řekl ČTK Gregorini. Začátkem června začne připravovat s novým vedením hrací plán na září a říjen; součástí jednání bude i způsob předání funkce s novým ředitelem.

Eliška Balzerová s Töpferem v roce 1995 iniciovala vznik nadace s cílem otevřít zdevastovanou nuselskou scénu, v níž se téměř dvacet let nehrálo. V říjnu 1998 se to povedlo. Budova je ve správě Prahy 4, nadace ji má v pronájmu. Podle herečky vzniká tým lidí, který se bude starat o další sezony. Má plány s dramaturgií i s režiséry, ale je třeba oslovit spolupracovníky. Je mezi nimi i režisér Pavel Šimák z Ostravy, který už několik inscenací v Nuslích připravil. Ta nejnovější - komedie Neila Simona Řeči, řeči (v originále Rumors) - bude mít v Nuslích premiéru 10. května.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, pba

Eliška Balzerová bude od 1. května ředitelkou Fidlovačky