03.05.2012 12:25

Eliška Balzerová chystá novou sezonu Divadla na Fidlovačce

Nová ředitelka pražského Divadla na Fidlovačce Eliška Balzerová se v polovině května setká se členy souboru a objasní jim strategii, kam bude tato scéna po odchodu Tomáše Töpfera směřovat. Ten jí do konce měsíce funkci předává, od 1. září bude ředitelem Divadla na Vinohradech.    

"Měli by vědět, jak bude vypadat nová sezona, případně jak se pozmění dramaturgie," uvedla Balzerová na dnešním setkání s novináři. Soubor podle ní tvoří šest desítek lidí; chtěla by, aby "nový dech" ve vedení nuselské scény byl viditelný.
Poslední premiérou sezony bude 10. května komedie Neila Simona Řeči, řeči. "Připravovanou muzikálovou novinku jsme museli zrušit. Magistrát nám snížil grant o desetinu, nestačily by nám na ni finance," vysvětlila. Zatím ještě nemohla říci, zda se Pavel Šimák stane uměleckým šéfem Fidlovačky, jako s hlavním režisérem s ním ale počítá.    

Šimák právě dokončuje zkoušky nové inscenace. "Hledali jsme komedii, která by divákům poskytla něco navíc. A právě tento titul 'amerického Moliera' Neila Simona nám vyhovoval. Zabývá se mezilidskými vztahy, nepostrádá ani jakýsi společenský osten, když se naváží do společenské smetánky. Není to zkrátka jen bohapustá taškařice," dodal.
Příběh začíná ve chvíli, kdy se do domu náměstka newyorského starosty sjíždějí pozvané páry na oslavu manželského výročí. Se zděšením zjišťují, že se jejich společný přítel pokusil o sebevraždu. Oslavencova manželka i služebnictvo jsou neznámo kde. Snaží se záhadu rozluštit a zároveň utajit ožehavou situaci, aby se "nedostali do řečí".    
"Je to vlastně konverzačně-situační komedie s prvky detektivky až thrilleru,"
dodal Šimák.
Objeví se v ní například Ondřej Brousek, Iva Pazderková, Martina Randová, Daniel Rous, Pavlína Vojáčková a Pavel Nečas.    

V minulosti uvedla Fidlovačka z pera Neila Simona pouze muzikálovou komedii odehrávající se v prostředí hitmakerů v New Yorku a Los Angeles Song pro dva. Premiéru na Broadwayi měla koncem 70. let, Simon na ní spolupracoval s držitelem tří Oscarů Marvinem Hamlischem a textařkou Carol Bayerovou Sagerovou.    
Na nové inscenaci spolupracovala dramaturgyně Klára Špičková. Scénickou hudbu vytvořil Ondřej Brousek.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička

Eliška Balzerová chystá novou sezonu Divadla na Fidlovačce