19.08.2019 11:12

Emil František Burian zemřel před šedesáti lety, připravuje se multimediální Festival EFB

Divadelní režisér, inovátor, hudební skladatel, spisovatel a představitel meziválečné avantgardy E. F. Burian zemřel 9. srpna 1959, před šedesáti lety. Na podzim se v rámci připravovaného Festivalu EFB setká více než desítka uměleckých těles a interpretů, aby oživili a zprostředkovali jeho jedinečné dílo široké veřejnosti.

E. F. Burian byl uměleckou osobností evropského formátu. Přátelil se s Bertoldem Brechtem nebo Vsevolodem Mejercholdem a dalšími významnými světovými divadelníky a umělci. Jeho hudební dílo čítá přes tři sta titulů, v Dějinách české hudby nalezneme jeho jméno na každé druhé stránce. Málokdo ví, že byl důležitým inspirátorem Jerzyho Grotowského nebo autorem vůbec první knihy o jazzu na evropském kontinentě. Letos by mu bylo 115 let, ale jeho umění a odkaz stále vzbuzuje živé a často kontroverzní emoce.

Program festivalu bude rozprostřen mezi šest výrazných pražských uměleckých scén. Jako prolog festivalu bude uvedena lidová hra se zpěvy a tanci Láska, vzdor a smrt. V divadle Venuše ve Švehlovce ji zrealizuje soubor Bodyvoiceband v režii Jaroslavy Šiktancové. V Alfredu ve dvoře proběhne oficiální zahájení festivalu, které bude zaměřeno na Burianovu sborovou a voice-bandovou tvorbu. Diváci uslyší mimo jiné interpretaci slavného voice-bandu Máj v režii Jiřího Adámka, která vzniká přímo pro festival. Další setkání proběhne ve Švandově divadle, kde se režie scénické kompozice autorky Marie Novákové  “Tichá hodinka” ujme renomovaný režisér a umělecký šéf tamní scény Martin Františák. V kině Ponrepo ve spolupráci s Národním filmovým archivem bude projekce filmu Siréna, za jehož hudbu dostal Burian cenu na filmovém festivalu v Benátkách (1947). V divadle DISK proběhne program pro dětského posluchače. Vrcholem Festivalu EFB bude koncert orchestru Berg pod taktovkou holandského dirigenta Wernera Herberse v Divadle Archa.

“Werner Herbers jako dirigent vedl soubory v New Yorku, Berlíně a Vídni. V roce 1990 založil soubor Ebony Band, jenž se soustředil na uvádění neznámých či zapomenutých skladatelů první půlky 20. století a nastudoval mimo jiné také devatenáct skladeb právě E. F. Buriana.”
Dušan Navařík, ředitel Festivalu EFB

V Divadle Archa proběhne 18. a 19. 10. konference určená odborné i široké veřejnosti: Sympozium EFB. Zaměří se na evropský i dobový kontext tvorby EFB a především na odkaz Burianova díla patrný v současné umělecké tvorbě. Ať už jde o Burianovo progresivní vnímání divadla jako instituce kultury - kulturní platformy v nejširším smyslu slova (organizovaly se zde výstavy, koncerty, konference), jeho multižánrové vnímání divadelní inscenace či potřeba společenského angažování umělce a významu divadla v otázkách sociálních a kulturních. Hosty panelových diskuzí budou jak představitelé současných uměleckých scén (např. Hadivadlo, Continuo, Alfred ve Dvoře), tak teoretikové umění (PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph. D., doc. Mgr. Tomáš Pospiszyl, Ph. D., Pavel Karous, Ph. D. a další.).

“Dramaturgie Festivalu EFB je komponovaná tak, aby návštěvníci a široká veřejnost mohli poznat Burianovu práci z co nejvíce stran - naším cílem je mimo jiné vytvořit podmínky pro debatu o moderní české kultuře a jejím vlivu v Evropě. Na koncertech budou mít diváci možnost slyšet skladby, z nichž některé nebyly uvedeny více než padesát let nebo se na ně trochu zapomnělo. Zároveň přímo pro festival vzniká několik hudebních a divadelních děl ve spolupráci s výraznými českými umělci, kteří se Burianovou prací inspirují. Je to příležitost pro originální tvůrčí dialog.”
Zuzana Burianová, ředitelka Festivalu EFB

Festival se koná 11. - 19. října v Praze.
Uvádí: Bodyvoiceband a Venuše ve Švehlovce, Alfred ve dvoře, Švandovo divadlo, Kino Ponrepo, Divadlo DISK a Divadlo Archa.

https://www.facebook.com/festivalemilafrantiskaburiana/

Autor článku: Barbora Šupová

Emil František Burian zemřel před šedesáti lety, připravuje se multimediální Festival EFB

Festivaly

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.

13.09.2019

Malá inventura míří do regionů

Jičín, Jihlava, Opava a České Budějovice ožijí z kraje podzimu divadlem. Festivaly, které v regionech proběhnou mezi 19. zářím a 2. listopadem, navazují na Malou inventuru Praha. Ta každoročně představuje nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční.

09.09.2019

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2019

Třetí ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky opět přiváží mimořádná zahraniční představení. Jde o inscenace a projekty úspěšné na evropských festivalech, všechny posouvají světové divadlo a jindy než na Pražských křižovatkách je v tuzemsku nelze vidět. Letošní ročník festivalu jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Konkrétně zachytí hlasy zábavy, ale nechá mluvit i publikum, či úplně utiší herce. Festival rovněž takto připomíná dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky a letos rovněž třicáté výročí sametové revoluce.