19.08.2019 11:12

Emil František Burian zemřel před šedesáti lety, připravuje se multimediální Festival EFB

Divadelní režisér, inovátor, hudební skladatel, spisovatel a představitel meziválečné avantgardy E. F. Burian zemřel 9. srpna 1959, před šedesáti lety. Na podzim se v rámci připravovaného Festivalu EFB setká více než desítka uměleckých těles a interpretů, aby oživili a zprostředkovali jeho jedinečné dílo široké veřejnosti.

E. F. Burian byl uměleckou osobností evropského formátu. Přátelil se s Bertoldem Brechtem nebo Vsevolodem Mejercholdem a dalšími významnými světovými divadelníky a umělci. Jeho hudební dílo čítá přes tři sta titulů, v Dějinách české hudby nalezneme jeho jméno na každé druhé stránce. Málokdo ví, že byl důležitým inspirátorem Jerzyho Grotowského nebo autorem vůbec první knihy o jazzu na evropském kontinentě. Letos by mu bylo 115 let, ale jeho umění a odkaz stále vzbuzuje živé a často kontroverzní emoce.

Program festivalu bude rozprostřen mezi šest výrazných pražských uměleckých scén. Jako prolog festivalu bude uvedena lidová hra se zpěvy a tanci Láska, vzdor a smrt. V divadle Venuše ve Švehlovce ji zrealizuje soubor Bodyvoiceband v režii Jaroslavy Šiktancové. V Alfredu ve dvoře proběhne oficiální zahájení festivalu, které bude zaměřeno na Burianovu sborovou a voice-bandovou tvorbu. Diváci uslyší mimo jiné interpretaci slavného voice-bandu Máj v režii Jiřího Adámka, která vzniká přímo pro festival. Další setkání proběhne ve Švandově divadle, kde se režie scénické kompozice autorky Marie Novákové  “Tichá hodinka” ujme renomovaný režisér a umělecký šéf tamní scény Martin Františák. V kině Ponrepo ve spolupráci s Národním filmovým archivem bude projekce filmu Siréna, za jehož hudbu dostal Burian cenu na filmovém festivalu v Benátkách (1947). V divadle DISK proběhne program pro dětského posluchače. Vrcholem Festivalu EFB bude koncert orchestru Berg pod taktovkou holandského dirigenta Wernera Herberse v Divadle Archa.

“Werner Herbers jako dirigent vedl soubory v New Yorku, Berlíně a Vídni. V roce 1990 založil soubor Ebony Band, jenž se soustředil na uvádění neznámých či zapomenutých skladatelů první půlky 20. století a nastudoval mimo jiné také devatenáct skladeb právě E. F. Buriana.”
Dušan Navařík, ředitel Festivalu EFB

V Divadle Archa proběhne 18. a 19. 10. konference určená odborné i široké veřejnosti: Sympozium EFB. Zaměří se na evropský i dobový kontext tvorby EFB a především na odkaz Burianova díla patrný v současné umělecké tvorbě. Ať už jde o Burianovo progresivní vnímání divadla jako instituce kultury - kulturní platformy v nejširším smyslu slova (organizovaly se zde výstavy, koncerty, konference), jeho multižánrové vnímání divadelní inscenace či potřeba společenského angažování umělce a významu divadla v otázkách sociálních a kulturních. Hosty panelových diskuzí budou jak představitelé současných uměleckých scén (např. Hadivadlo, Continuo, Alfred ve Dvoře), tak teoretikové umění (PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph. D., doc. Mgr. Tomáš Pospiszyl, Ph. D., Pavel Karous, Ph. D. a další.).

“Dramaturgie Festivalu EFB je komponovaná tak, aby návštěvníci a široká veřejnost mohli poznat Burianovu práci z co nejvíce stran - naším cílem je mimo jiné vytvořit podmínky pro debatu o moderní české kultuře a jejím vlivu v Evropě. Na koncertech budou mít diváci možnost slyšet skladby, z nichž některé nebyly uvedeny více než padesát let nebo se na ně trochu zapomnělo. Zároveň přímo pro festival vzniká několik hudebních a divadelních děl ve spolupráci s výraznými českými umělci, kteří se Burianovou prací inspirují. Je to příležitost pro originální tvůrčí dialog.”
Zuzana Burianová, ředitelka Festivalu EFB

Festival se koná 11. - 19. října v Praze.
Uvádí: Bodyvoiceband a Venuše ve Švehlovce, Alfred ve dvoře, Švandovo divadlo, Kino Ponrepo, Divadlo DISK a Divadlo Archa.

https://www.facebook.com/festivalemilafrantiskaburiana/

Autor článku: Barbora Šupová

Emil František Burian zemřel před šedesáti lety, připravuje se multimediální Festival EFB

Festivaly

26.02.2020

Jarní festival Ženy ženám v Divadle Bolka Polívky přinese představení, filmy, diskuse a charitativní bazar

Od předposledního únorového dne do 3. dubna bude Divadlo Bolka Polívky pořádat festival Ženy ženám (a odvážným mužům), jehož záměrem je oslavit ženství, krásu, tvořivost, odvahu a inteligenci. Návštěvnice a návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení z repertoáru Divadla Bolka Polívky a jeho stálých partnerů. V Univerzitním kině Scala bude možné zajít na projekci filmů se silnými ženskými hrdinkami.

26.02.2020

20. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež

Světový den divadla pro děti a mládež oslavíme opět 20. března, Světový den loutkářství 21. března a 27.března Světový den divadla. Iniciátory oslav těchto divadelních svátků jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO. Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež ASSITEJ a Mezinárodní loutkářské unie UNIMA po celém světě koordinují v těchto dnech řadu aktivit.

25.02.2020

Ostrava znovu centrem současné opery: NODO 2020

Už popáté budou v Ostravě poslední červnové dny ve znamení nové opery a progresivních forem hudebního divadla; českých a světových premiér inscenací, které se nás mohou bytostně dotknout. Do moravskoslezské metropole se sjedou umělecké týmy z Evropy, USA i Japonska a mezinárodní orchestr Ostravská banda. Během dvou týdnů letos nazkouší a provedou sedm unikátních inscenací komorní opery.