17.06.2021 20:41

Ceny Thálie budou letos kvůli uzavření scén bez ocenění jevištních výkonů

Ceny Thálie budou v letošním roce vyhlášeny 9. října, po loňské pauze opět na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze. S ohledem na uzavření scén v divadelní sezoně 2020/2021 nebudou tentokrát uděleny Ceny Thálie za mimořádné umělecké jevištní výkony.

Tituly, které měly premiéru v této sezoně, jsou přeřazeny do následujícího hodnotícího období 2021/2022. Budou uděleny ceny za celoživotní mistrovství v oblasti divadelního umění v oborech činohra, opera, balet, muzikál, alternativní divadlo a loutkové divadlo i další ocenění. Novináře o tom dnes informoval prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Pořadatelé cen dnes oznámili první tři laureáty. Cenu za celoživotní mistrovství dostane herec a režisér Jan Kačer. Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra bude letos udělena Denise Barešové a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získá dramaturg Jaroslav Someš.

„Myslím, že nejdůležitější změnou letošního ročníku je mimořádné jednorázové rozšíření počtu celoživotních činoherních cen. Letos budou uděleny tři celoživotní ženské a tři mužské Ceny Thálie. Tím se dostane na třikrát tolik osobností než během normálního roku. Ale stejně ještě zůstávají některá velká jména neoceněna a to mě mrzí," řekl ČTK Kepka.

Moderátorem slavnostního večera v přímém přenosu České televize bude Václav Moravec. Vyhlášení loňských Thálií se vzhledem k protiepidemickým opatřením uskutečnilo v on-line přenosu.

Většina cen byla předána virtuálně nebo při jiných příležitostech. Dvě ceny pořadatelé předali dnes. Cenu za mimořádný výkon v oboru balet, tanec a pohybové divadlo převzala Alina Nanu za roli Taťány v inscenaci Oněgin Národního divadla Praha. V kategorii alternativní divadlo pro cenu dorazil Jakub Gottwald za inscenaci Ur-fascism projektu STK Theatre Concept a Krajinou přílivu Praha.

V kategorii činohry svoji druhou Cenu Thálie loni získal Petr Štěpán za roli Satana v inscenaci Ztracený ráj (Zpráva o člověku) Městského divadla Brno. První má z roku 2007 za úlohu Darryla v muzikálu Čarodějky z Eastwicku. V užších nominacích se objevilo 21 divadel, nejvíce nominací, deset, získalo Národní divadlo Praha. Ceny za celoživotní dílo dostali v činohře Hana Bauerová a Josef Abrhám, Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a muzikálová herečka Hana Talpová.

Návrhy k cenám za celoživotní mistrovství mohou vzejít z příslušných odborných porot a od členů České akademie divadelníků. Byla založena v roce 2019 ve snaze Herecké asociace zapojit co nejširší divadelní obec do spolurozhodování o Cenách Thálie, jejími členy mohou být všichni dosavadní nositelé Cen Thálie a další osobnosti, o jejichž výběru rozhoduje prezidium asociace.

https://cenythalie.cz/

Autor článku: ČTK: jir, rot