21.12.2021 10:50

Evropská filmová premiéra sociálního divadla: Každý odněkud pocházíme

Herci “s hendikepem” ze čtyř zemí vypráví příběhy migrace
KAŽDÝ ODNĚKUD POCHÁZÍME | We All Come From Somewhere

Závěrem letošního roku se ONLINE v digitálním zpracování evropské inscenace představí 4 divadelní soubory ze 4 zemí, které pracují s herci se zdravotním postižením. Spolu s Bohnickou divadelní společností při Studiu Citadela se v mimořádném uměleckém projektu s podporou programu Kreativní Evropa opět setkávají performeři z Itálie, Irska a Řecka.

“Žádný z nás neopouštíme domov, pokud bolest, která má přijít, je větší než bolest, kterou necháváme za sebou.”


Každý odněkud přicházíme | We All Come From Somewhere

Premiéra evropské filmové inscenace 7. 12. 2021, Řecký filmový archiv, Athény
Premiéra evropské divadelní inscenace 24. 1. 2020, Divadlo U hasičů, Praha

ONLINE PREMIÉRA ČR V PROSINCI 2021
(CC verze s českými titulky)


Netradiční filmové vyprávění traduje odvěký příběh migrace (nejen) lidského druhu - na pozadí putování Matky s Dítětem, kteří byli nuceni opustit domov. Matka se snaží vysvětlit, proč…

Ve snímku vystupují společně s Bohnickou divadelní společností při Studiu Citadela performeři z Irska, Itálie a Řecka: KCAT–Equinox Theatre Company (Callan), Nazareno Cooperativo (Carpi) a THE.AM.A Theatre of disabled people (Athény).Tato jedinečná spolupráce se zrodila z intenzívních tvůrčích setkání experimentujících umělců s postižením z různých koutů Evropy. Scénář byl inspirován autentickými rozhovory s uprchlíky ve všech čtyřech zemích.

Hra měla premiéru v nastudování čtyř souborů na jediné scéně v Divadle U Hasičů v Praze v lednu 2020 – s nástupem koronavirové pandemie byl projekt, který předpokládal další společná nastudování inscenace/turné po Itálii, Řecku a Irsku, o rok prodloužen a výsledně převeden do podoby audiovizuálního díla.

Jmenované divadelní soubory s pomocí lokálních filmových týmů následně vytvořily a natočily v průběhu roku 2021 ve svých zemích sekvence filmové adaptace, tzv. „filmed performance“.

Tvůrčí proces, podpořený divadelními a filmovými profesionály, je založen na participativním přístupu sociálního divadla. Dává hercům se specifickými potřebami příležitost podělit se o své příběhy, sdílet odlišnosti a vší silou společné výpovědi bojovat proti společenským předsudkům, bariérám i potenciální diskriminaci. Na pozadí realizované divadelní inscenace (v české režii) se jednotlivé umělecké soubory dále inspirovaly shromážděnými autobiografickými příběhy, tématy migrace a migrační xenofobie. Každý soubor realizoval konkrétní „dějství“ filmového příběhu podle svých specifických zkušeností a originálního rukopisu.

Tvůrci se přitom snažili důsledně vyhýbat snadným řešením a černobílé verzi skutečnosti. Citovat lze z komentáře k původnímu divadelnímu scénáři Silvie Chiodin: V téhle hře nenajdete žádné bídníky ani spasitele. Jsou jenom muži a ženy.

Filmovou adaptaci divadelní inscenace můžou diváci zhlédnout s českými titulky zdarma online na webu www.weallcomefromsomewhere.com od 20. prosince 2021.

Filmová adaptace v principu staví obdobně jako původní divadelní premiéra na fyzickém herectví a nonverbálním výrazivu.

“Naše nastudování je svého druhu tragikomická hra s předsudky. V české kotlině zahlédneme dneska reálného uprchlíka povýtce jen z televizní obrazovky nebo na internetu. Optikou bulváru a populistických statusů se obáváme čehosi nepěkně virtuálního. Osudy migrantů k nám přicházejí v mediální zkratce – a my se pak chováme zkratkovitě. Přitom tu s námi vcelku spokojeně žijí už léta v početné diaspoře Vietnamci nebo tisíce utečenců z oblastí válečných konfliktů, bosenští muslimové, političtí běženci z bývalého Sovětského svazu, … Zkrátka z dob, kdy pranýřování migrace nebylo ještě v kurzu,” říká dramaturgyně českého souboru Vendula Kodetová.

“Vyprávíme zároveň i příběhy samotných herců, protože nálepku jinakosti, cizince mezi svými můžete nenápadně dostat, i když jste tady doma. Třeba když máte za sebou zkušenost psychiatrické léčby, tak jako herci Bohnické divadelní,” dodává.

S nadsázkou vykračují tvůrci naproti společenským stigmatům, která i je samotné obvykle činí bezdůvodně méně schopnými než lidi takzvaně normální.

Koprodukční filmová performance nemá rozhodně ambici zatřást s nadsázkou jen našimi fóbiemi z jinakosti – nad rámec uměleckého počinu dává hercům se zdravotním postižením příležitost představit jejich specifickou tvorbu v digitální podobě po celé Evropě.

Česká sekce filmové adaptace

Divadelní režie a dramaturgie: Vendula Kodetová. Choreografie: Vendulka Burger, Ivana Hessová. Výprava: Andrea Králová. Make-up: Barbora Zitová. Kamera: Jaromír Herskovič. Asistent kamery: Šimon Herskovič. Skript: Vendulka Burger. Zvuk: David Hýsek. Scénář: Demian Fox. Střih: John Loftus. Filmová režie: Marek Dušák. Produkce: Kristýna Milaberská, Flying Factory.


Projekt POWER je realizován od roku 2018 ve spolupráci 4 evropských organizací, které dlouhodobě realizují divadelní, divadelně terapeutické a sociálně rehabilitační tvůrčí aktivity s klienty/herci se zdravotním postižením. Projekt podpořený z prostředků Evropské unie v programu Kreativní Evropa se zabývá za pomoci specifických divadelních prostředků fenoménem migrace a spojitých společenských předsudků – optikou lidí, kteří jsou sami často ignorováni a marginalizováni.

Obecným cílem projektu je dále zviditelnění, koncepční propagace uměleckých produkcí, jež aktivně zapojují osoby se znevýhodněním, a přirozené sociální začleňování osob s postižením prostřednictvím tvůrčí spolupráce.

Profily souborů/organizací

FB @CreativeEuropeEU @bohnicka.divadelni @studio.citadela @EquinoxKCAT @kcatarts @theamaproductions @Nazareno.coopsociale @festivaldelleabilitadifferenti

www.studiocitadela.cz
www.power-creative.eu

#POWER #inkluze #CreativeEU #socialtheater #refugees #migration # differentabilities

Projekt POWER je spolufinancován z programu Evropské unie Kreativní Evropa. Další podpora: Ministerstvo kultury ČR, Hl. m. Praha, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 1.

Autor článku: Vendula Kodetova

Evropská filmová premiéra sociálního divadla: Každý odněkud pocházíme

Zahraniční divadlo

27.03.2024

Na scénu Vídeňské státní opery se vrací Rusalka s tenoristou Pavlem Černochem a dirigentem Tomášem Hanusem

Po čtyřech letech se na scénu Vídeňské státní opery vrací opera Antonína Dvořáka Rusalka v režii Svena-Erica Bechtolfa. Inscenace pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse bude ve Vídni uvedena 31. března a následně 2. a 4. dubna. Ve Vídeňské státní opeře se k roli Prince vrací přední český tenorista Pavel Černoch, který zde naposledy vystupoval jako Lenský v Evženu Oněginovi.

26.03.2024

Česká pantomima opět v zahraničí: Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival

Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších evropských tanečních festivalů. Ve dnech 19. a 20. března zde odehrál svou slavnou inscenaci Sólo, stal se tak prvním umělcem, který zde publiku představil umění pantomimy a teprve čtvrtým českým autorem, jehož dílo bylo na festivalu uvedeno.

25.03.2024

V nové inscenaci z NT Live Hamletův motiv představí oscarový režisér Sam Mendes střet dvou hereckých legend

Přijďte se podívat na novinku Hamletův motiv od dramatika Jacka Thornea, čerstvě nominovanou na tři ceny Olivier za nejlepší novou hru, režii a herce v hlavní roli. Gielguda a Burtona na jevišti britského Národního divadla oživili Mark Gatiss a Johnny Flynn. Tuzemští fanoušci divadla se díky distribuční společnosti Aerofilms mohou na přenos s českými titulky těšit 2. dubna v kině Aero v Praze a 12. května v pražském kině Světozor.