04.11.2020 09:39

Evropskou platformu na podporu mladých choreografů Aerowaves zaujala tři česká taneční díla

Evropská platforma mladých choreografů Aerowaves v Aténách hlasováním poslala do úzkého výběru dvacítky nejzajímavějších letošních tvůrčích počinů tři česká díla. V konkurenci více než 600 evropských děl se prosadily Sabina Bočková a Johana Pocková za dílo Jáma lvová, v Praze žijící zpěvačka, performerka a choreografka francouzsko-portugalského původu Cécile Da Costaová za osobní sólo Roselyne a Tereza Lenerová Hradilková za dialog s hudebníkem Floexem v inscenaci Nepřestávej. ČR měla celkem 13 přihlášených děl. ČTK o tom dnes informovala mluvčí festivalu Tanec Praha Kateřina Kavalírová.

„Je to historický úspěch v konkurenci 35 evropských zemí, nikdy za 25 let existence Aerowaves se neprosadila hned tři díla z České republiky," uvedla Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha.

Platforma Aerowaves slaví 25 let od svého založení v londýnském divadle The Place. Každým rokem se na ní koncem října, vždy v jiném městě, scházejí experti z různých zemí Evropy, kteří předem zhlédnou desítky videonahrávek kratších děl z dílny tvůrců stojících na začátku své mezinárodní kariéry. Na třídenním setkání sledují ukázky desítek dalších děl tak, jak je vyberou reprezentanti jednotlivých států, ale rovněž menší pracovní skupiny, díky nimž všechna přihlášená díla zhlédne vždy tři až sedm expertů.

V platformě Aerowaves jde o objevování nových talentů. Představuje pro ně šanci uvést se na mezinárodní scéně. Každoročně ze stovek přihlášených videonahrávek vybírají experti dvacítku děl, která mají potenciál zaujmout mezinárodně. Těm je věnována mimořádná pozornost na webových stránkách, jsou uváděna partnery Aerowaves s podporou programu Kreativní Evropa a mají šanci být uvedena živě na festivalu Spring Forward.

Loni platforma Aerowaves odhlasovala do úzkého výběru dvacítky nejzajímavějších tvůrčích počinů dvě česká díla. Zaujal Viktor Černický s inscenací PLI a Markéta Stránská s dílem LeŤ.

„Sotva lze najít lepší způsob, jak upozornit na mimořádný potenciál, který české taneční a pohybové umění představuje pro Českou republiku. Věřím, že za pár let otevřeme Dům tance a vytvoříme tak solidní podmínky pro další profesní růst všech těchto talentů," dodala Kreuzmannová.

https://aerowaves.org/

Autor článku: ČTK: jir, jw, foto: Cécile Da Costa - Roselyne

Evropskou platformu na podporu mladých choreografů Aerowaves zaujala tři česká taneční díla

Zahraniční divadlo

03.12.2021

Na Václava Havla se bude vzpomínat i v Paříži. Přijede HaDivadlo s Vernisáží, Pražský výběr či Monika Načeva

České centrum v Paříži uctí památku a živě připomene odkaz Václava Havla festivalem HAVEL 21. HaDivadlo odehraje u příležitosti desátého výročí Havlova úmrtí jeho jednoaktovku Vernisáž, program svými koncerty orámují  Pražský výběr a písničkářka Monika Načeva. Dny věnované Václavu Havlovi budou v sídle Českého centra Paříž probíhat 8.–17. prosince 2021.

29.11.2021

Unikátní představení Sergeie Polunina konečně v neděli 5. prosince 2021 ve Fóru Karlín

Jedinečné vystoupení světoznámého tanečníka Sergeie Polunina se uskuteční v neděli 5. prosince 2021 ve Fóru Karlín. Po několika odkladech způsobených koronavirovou pandemií je tak znám definitivní termín dlouho očekávané kulturní akce. „Tento večer je tím večerem, kdy konečně budu v Praze Up, Close & Personal,“ s radostí zmiňuje Sergei Polunin.

29.11.2021

Prosincový přenos z Metropolitní opery nabídne antickou báji o Eurydice moderní optikou

Hudba se stává tématem uměleckých děl odnepaměti. Mezi nejstarší příběhy, v nichž hudba hraje klíčovou roli, je stará řecká báje o pěvci Orfeovi, který chce vyvést svou milou Eurydiku z podsvětí. Dnes už klasický příběh nabral v dějinách umění mnoha podob, jedním z posledních zpracování je opera Eurydika Matthewa Aucoina.