26.09.2013 14:59

Experimentální pohybové představení Tenze v divadle Ponec

V pátek 4. října se v divadle Ponec uskuteční premiéra experimentálního pohybového představení Tenze choreografky Markéty MAII Kuttnerové a performerky Jany Vrány. Projekt, který se pohybuje na hranici výzkumu a performance, hledá odpověď na otázku, do jaké míry lze vytvořit a ovlivnit pohyb bez lidského vědomí. Zjistit se to snaží skrze vysílání elektrických impulzů zařízením TENS přímo do svalů tanečnice.

Dalším impulsem pro směr naší tvorby nám byl švýcarský hudební skladatel Joshua Koch, který využívá ke tvorbě hudby zařízení Analogue Modular Sound System. Tento analogový syntetizátor je, skrze schopnost sám generovat průběh změn zvuků, z části tvůrcem hudby. Na podobném principu je založen i původ pohybu,“ vysvětluje choreografka Markéta MAIA Kuttnerová. Zařízení TENS, neboli Transkutánní Elektrická Nervová Stimulace, je napojeno přímo na interpretku a živě používáno během představení. „Nevytváříme si sami pohyb a hudbu, ony samy jsou schopny se vytvořit. My udáváme korekturu a konečný tvar,” dodává.

„Téma manipulace, ovlivňování a tzv. loutkářství v dnešní společnosti nás vedlo k úvahám, zda může vzniknout pohyb, o kterém nerozhoduje náš mozek, ale jiný element. Je možné z tohoto bezprostředního fyzického zážitku nalézt jiný pohybový směr, který se zároveň neuzavře do současného klišé? To jsou otázky, které jsme si při přípravě kladli,“ upřesňuje MAIA. Projekt vznikal pod přísným technickým dohledem vývojáře a kreativce Tomáše Suchana.

Po představení bude následovat diskuze s tvůrci a diváci budou mít zároveň možnost sami na sobě přístroj TENS za asistence aplikovat.

Performance Tenze je první z pěti podzimních premiér již 13. sezóny divadla Ponec.

Autor článku: Hana Čekanová

Experimentální pohybové představení Tenze v divadle Ponec