11.05.2006 00:00

Festival a mezinárodní umělecké ateliéry ProART 2006 pro každého

(Praha, Brno) Již třetím rokem se v červenci (14. - 30. 7. 2006) v Praze a Brně uskuteční mezinárodní umělecké dílny tance, zpěvu, herectví a fotografie ProArt. Ve spojení s festivalem, jež nabízí ukázky ze všech zmíněných oborů, se tak jedná o unikátní spojení divadelního umění, jeho šíření a osvětu všem mladým a umění chtivým lidem.

Již dnes se může kdokoli přihlásit do ateliérů tance pod vedením pedagogů z celého světa - Martin Dvořák (CZ), Míša Doláková (CZ), Jozef Fruček (SK), Lazaro Godoy (Kuba), Mathieu Guilhaumon (F), Paul Ibey (Irsko), Nina Kripas (A), Lenka Vágnerová (CZ), Katarína Vlniešková (SK), Martin Vraný (CZ), Erik Wagner (USA). Taneční škála je široká – od baletu přes pantomimu, modernu, jazz, hip-hop, new dance až po současné styly a butoh.

Všechny taneční lekce jsou odstupňované podle obtížnosti a vybere s i v nich opravdu každý – studentka, zdravotní sestra i primabalerína. Náročnějším je pak určen tzv. searching projekt, v kterém účastníci připraví pod dohledem choreografů Martina Dvořáka a Martina Vraného během jednoho týdne na jevišti divadla tanečně-divadelní představení pro širokou veřejnost.

Dalším uměleckým odvětvím bude zpěv pod vedením populární muzikálové zpěvačky Radky Fišarové a světově uznávané operní pěvkyně Kateřiny Beranové. Není snad již třeba dodávat, že učit se tedy bude opera i pop a to pod dohledem těch nejpovolanějších.

Herectví je na festivalu zastoupeno ateliéry Kamily Kalousové, herečky brněnského HaDivadla, Filipa Sychry, „svobodného všeumělce“ a Jozefa Fručka, evropské hvězdy tanečního a pohybového divadla. Herectví je vyjádřením hlasu, těla i intelektu a zmínění pedagogové se zaměří na všechny oblasti hereckých výrazových prostředků a technik.

Poslední pedagog David Židlický bude rozvíjet kreativitu mladých v ateliéru fotografickém. Účastníci budou pronásledovat svým objektivem všechny „kolegy“ v ateliérech tance, divadla a zpěvu a workshop zakončí malou vernisáží v divadle.

Smyslem ateliérů je přimět mladé lidi tvořit, umělecky se vyjadřovat a hledat společné cesty. Každému ze zúčastněných je dána šance vystoupit ve společném večeru na závěr festivalu v divadle Ponec, resp. brněnském Divadle v 7 a půl. Tam také budou mít možnost každý večer po celý týden vidět pedagogy v jejich ukázkách, představeních, talkshows, improvizovaných setkáních a produkcích. Letošními hosty festivalu jsou po Báře Basikové, prof. Eduardu Klezlovi, Květě Fialové herečka Marta Vančurová, tanečník-herec-zpěvák Vlastimil Harapes a mnoho dalších českých i zahraničních umělců. Nenechte si ujít šanci setkat se s mistry svých oborů a něco se od nich přiučit. Léto přeje tvořivým a otevřeným duším.

Přihlášky a info: www.proart-festival.cz nebo 604 12 12 16.

Zdroj: martin.dvorak.balet@seznam.cz

Autor článku: Informace z divadel