18.11.2022 11:01

Festival Akcent uvede inscenace dokumentárního divadla

Pražské Divadlo Archa bude od 16. do 27. listopadu uvádět inscenace dokumentárního divadla. Na pódium přinese příběhy obyčejných lidí ze současné Ukrajiny nebo mladých umělců z chudé části Neapole. Letošní motto mezinárodního festivalu Akcent je nebe/peklo/ráj. Všech sedm inscenací, které divákům nabídne, představí podle pořadatelů tvůrce, jejichž tvorba pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýká se významných událostí současného světa.

"Ukrajinští umělci se kvůli ruské agresi ocitli ve velmi těžké situaci. S hrůzou sledujeme zprávy z bojiště. Umělce, kteří jsou v zemi, kde zuří válka, prostě neslyšíme. Doma ztratili své publikum a k nám jejich hlas nedolehne. Proto jsme letos do programu zařadili aktuálně napsanou hru mladé ukrajinské spisovatelky Anastasie Kosodii," uvedl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Inscenace nazvaná Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je podle něj silnou emotivní výpovědí samotné spisovatelky, režisérky Jany Svobodové a mezinárodní skupiny pěti žen, hovoří jazykem soudobého divadla a má zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici. Anastasia Kosodii bude přítomna debatě po představení. Druhý den, 19. listopadu, bude Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum součástí programu Noc divadel, kdy se pražská divadla otevřou veřejnosti. Diváci se při ní podívají do zákulisí a představení uvidí bezplatně.

Z opačného konce Evropy, z italské Neapole, dorazí do Prahy vyprávět svůj příběh devět mladých herců, kteří mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix či italského Oscara za krátký film. Touží se však stát profesionálními herci, napsat divadelní hru, být básníky. Zatím pracují v baru, brousí karoserie aut v rodinné firmě, učí na gymnáziu ekonomii nebo hrají fotbal za peníze. "Chtějí obstát, chtějí být nejlepší, chtějí být vidět, chtějí žít svůj velký sen a o tom je hra Perché non io? (Proč ne já?), která jejich příběhy rámuje v silných metaforických obrazech," uvedla dramaturgyně festivalu Akcent Jana Svobodová.

Z českého prostředí čerpá zvukově-světelná instalace nazvaná Kůrovec. Diváky zavede do vojenského újezdu Březina, jenž je veřejnosti nepřístupným územím a kde kvůli malému broukovi zasahují stroje těžařů. Autorka instalace Amálie Poledníčková s autorem hudby Stanislavem Pecháčem natočili zvuky živého prostoru a v inscenaci tak znějí hrubé údery do suchých stromů či praskání větví, které se prolínají s hudebním podkladem a mluveným slovem.

Podobné téma přináší také inscenace Zbytečnosti česko-německého sdružení Spielraum Kollektiv. Jejich dílo je volně inspirováno českým televizním seriálem Návštěvníci a zaměřuje se na téma proměny klimatu.

Festival Akcent kromě představení nabídne i debaty, výstavu nebo mezinárodní konferenci Divadlo do škol.

Festival Akcent

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Festival Akcent uvede inscenace dokumentárního divadla

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.