18.11.2022 11:01

Festival Akcent uvede inscenace dokumentárního divadla

Pražské Divadlo Archa bude od 16. do 27. listopadu uvádět inscenace dokumentárního divadla. Na pódium přinese příběhy obyčejných lidí ze současné Ukrajiny nebo mladých umělců z chudé části Neapole. Letošní motto mezinárodního festivalu Akcent je nebe/peklo/ráj. Všech sedm inscenací, které divákům nabídne, představí podle pořadatelů tvůrce, jejichž tvorba pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýká se významných událostí současného světa.

"Ukrajinští umělci se kvůli ruské agresi ocitli ve velmi těžké situaci. S hrůzou sledujeme zprávy z bojiště. Umělce, kteří jsou v zemi, kde zuří válka, prostě neslyšíme. Doma ztratili své publikum a k nám jejich hlas nedolehne. Proto jsme letos do programu zařadili aktuálně napsanou hru mladé ukrajinské spisovatelky Anastasie Kosodii," uvedl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Inscenace nazvaná Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je podle něj silnou emotivní výpovědí samotné spisovatelky, režisérky Jany Svobodové a mezinárodní skupiny pěti žen, hovoří jazykem soudobého divadla a má zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici. Anastasia Kosodii bude přítomna debatě po představení. Druhý den, 19. listopadu, bude Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum součástí programu Noc divadel, kdy se pražská divadla otevřou veřejnosti. Diváci se při ní podívají do zákulisí a představení uvidí bezplatně.

Z opačného konce Evropy, z italské Neapole, dorazí do Prahy vyprávět svůj příběh devět mladých herců, kteří mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix či italského Oscara za krátký film. Touží se však stát profesionálními herci, napsat divadelní hru, být básníky. Zatím pracují v baru, brousí karoserie aut v rodinné firmě, učí na gymnáziu ekonomii nebo hrají fotbal za peníze. "Chtějí obstát, chtějí být nejlepší, chtějí být vidět, chtějí žít svůj velký sen a o tom je hra Perché non io? (Proč ne já?), která jejich příběhy rámuje v silných metaforických obrazech," uvedla dramaturgyně festivalu Akcent Jana Svobodová.

Z českého prostředí čerpá zvukově-světelná instalace nazvaná Kůrovec. Diváky zavede do vojenského újezdu Březina, jenž je veřejnosti nepřístupným územím a kde kvůli malému broukovi zasahují stroje těžařů. Autorka instalace Amálie Poledníčková s autorem hudby Stanislavem Pecháčem natočili zvuky živého prostoru a v inscenaci tak znějí hrubé údery do suchých stromů či praskání větví, které se prolínají s hudebním podkladem a mluveným slovem.

Podobné téma přináší také inscenace Zbytečnosti česko-německého sdružení Spielraum Kollektiv. Jejich dílo je volně inspirováno českým televizním seriálem Návštěvníci a zaměřuje se na téma proměny klimatu.

Festival Akcent kromě představení nabídne i debaty, výstavu nebo mezinárodní konferenci Divadlo do škol.

Festival Akcent

Autor článku: ČTK: hrm, rot