14.07.2020 16:53

Festival Činoherního studia v Ústí nad Labem navštívilo 2000 diváků

Ústecké Činoherní studio vynahradilo divákům pauzu vynucenou epidemií koronaviru letním hraním na netradičních místech. Plné hlediště bylo na hradě Střekov či v areálu termálního koupaliště v Brné. Celkem nový festival nazvaný Letní štace navštívilo na 2000 diváků. ČTK to dnes řekl mluvčí divadla Petr Kuneš. V druhé polovině srpna soubor vystoupí na již tradičním festivalu Divadelní zahrada.

Dva měsíce bylo kvůli epidemii divadlo zavřené. Soubor tak přišel s nápadem udělat sérii představení pod širým nebem na různých místech krajského města. V zahradě Českého rozhlasu Sever, na termálním koupališti v Brné a na gotickém hradě Střekov uvedlo Činoherní studio 18 představení. Z toho dvě inscenace zahrálo v premiéře a dvě představení byla v podání hostujícího Spolku Kašpar. Většina produkcí byla vyprodaná.

Prvním představením Letní štace a zároveň českou premiérou byla autorská variace Bratrstvo kočičí pracky v režii Jana Plouhara. Moderní adaptace známého komiksu glosuje problémy současného světa a zasazuje příběh trojice chlapců do ústeckých reálií. Někteří věří tomu, že ústecké Předlice byly předlohou pro čtvrť Stínadla. Jaroslav Foglar v této dnes velmi zanedbané čtvrti kdysi bydlel.

Druhou premiérou Letní štace byli Pábitelé, koláž obrazů a zápisků Bohumila Hrabala v režii Davida Šiktance. Představení Pábitelů byla naplánovaná do romantického prostředí plovárny v Brné. Humoreska s živou kapelou pobavila diváky, kteří si mohli do hlediště přinést občerstvení. Potlesk si vysloužili herci, kteří v rámci přestavení vyzkoušeli koupel v Labi.

Na koupališti se představil také Spolek Kašpar se svým Rozmarným létem. Hrad Střekov se stal kulisou pro Sen noci svatojánské, Bratrstvo kočičí pracky a komedii Pan Kolpert.

Do plánovaných akcí několikrát zasáhla nepřízeň počasí. Při špatné předpovědi se představení stěhovala na domácí jeviště na Střekově.

Vedení ústeckého Činoherního studia považuje premiérovou Letní štaci podle Kuneše za vydařenou a věří, že příští rok na letošní úspěch naváže.

https://www.cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: fir, hj