30.01.2020 12:39

Festival Cirkopolis odstartuje kanadský intimní bytový cirkus. Týden nabitý novým cirkusem začíná již příští neděli

7. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede od 9. do 15. února sedm progresivních souborů a umělců. Představí tajemný a dechberoucí bytový cirkus kanadské dvojice Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, výjimečnou osobnost současné novocirkusové scény Belgičana Alexandera Vantournhouta, odvážnou trojici francouzských komiků a akrobatů La Mob à Sisyphe, multižánrového nizozemského umělce Monkiho, který kloubí akrobacii na dvojité čínské tyči s divadlem, živou hudbou a mluveným slovem. Zaměří se i na současnou českou a slovenskou scénu. Festival vyvrcholí výjimečným zážitkem legendárního žongléra Jaye Gilligana v magické show How to Welcome the Aliens?. Žonglérská hvězda povede v rámci festivalu také dvoudenní žonglérský workshop, ve kterém představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Týden plný absurdního humoru, neuvěřitelných artistických kousků, bláznivých nápadů a risku se uskuteční na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec, Kasáren Karlín a v prostředí soukromého bytu na Praze 2.

Výjimečné zážitky letošního ročníku slibují představení zahraničních souborů. V zahajovací den 9. února se poprvé představí průkopníci bytového cirkusu, kanadský pár Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, kteří pozvou odvážné diváky na návštěvu do soukromého bytu a nechají je nahlédnout do svého každodenního intimního života. “Kanadská performance Se Prendre je exkluzivním zážitkem pro malý počet diváků, i proto ji uvedeme na festivalu hned desetkrát,” prozradila umělecká ředitelka festivalu Šárka Maršíková. V Paláci Akropolis odstartuje festival vtipná francouzská skupina akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe, kterou spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní, poetický humor. Tři mladíci si ve svém debutu Huitiéme jour hrají se vším, co je obtížné a nebezpečné, i proto je jejich prvotina plná zvratů, komediálního humoru a brilantní akrobacie. Na Cirkopolis se vrací výrazná osobnost současného cirkusu, belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, pro kterého je charakteristické mísení tanečních a akrobatických principů. V novince Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. “Na jevišti říkáme Charmsův text rusky, anglicky a v Praze ho budeme říkat i česky. Tato kombinace jazyků nám slouží k vytvoření nového druhu jazyka. Charmsova báseň Red Haired Men představuje muže, který o vše přišel, celou svou identitu – o své končetiny a dokonce i ústa. Tato postava tak postupně mizí, až se úplně vytrácí,” říká Vantournhout. Sólové představení Static progresivního nizozemského performera Benjamina „Monkiho“ Kuitenbrouwera kombinuje akrobacii na dvojité čínské tyči s živou hudbou, divadlem a mluveným slovem a vypráví poetický příběh obyčejného kluka. Na závěr festivalu čeká diváky mimořádná show s žonglérskou legendou Jayem Gilliganem. Vystupoval ve 34 různých zemích, ovlivnil generaci současných žonglérů, cestoval se sólovým vystoupením a spolupracoval se soubory jako jsou Cirkus Cirkör a Cirque du Soleil. Nedávno vydal knihu o současném žonglování s názvem 5 Catches. Společně se žonglérem Ericem Longequelem vystupují v Praze s projektem Cie Ea Eo v magické show How to Welcome the Aliens?, ve které připraví zábavný uvítací ceremoniál pro mimozemšťany, kteří právě přistáli na Zemi.

Cirkopolis se tradičně zaměřuje i na současnou česko-slovenskou novocirkusovou scénu. V absolventském představení Nivó nejtalentovanějšího slovenského závěsného akrobata Daniela Kvašňovského je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Experimentální očista těla i ducha se uskuteční v prostorách kasárenského Bazénu v pohybové site-specific inscenaci Lavabo české umělecké trojice Stárková, Blaha, Menoušek. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

Workshopy na Cirkopolis festivalu

Program festivalu Cirkopolis nabízí i praktickou část. V průběhu festivalu se v CIRQUEONU – centru pro nový cirkus uskuteční tři workshopy vedené umělci, kteří se představí v hlavním programu.

  • MIKROBATIKA – pozemní akrobacie (11. – 12. 2. | 10:00 – 14:00) je akrobatický workshop s Winstonem Reynoldsem, který se 10 let věnuje akrobatickému tréninku a podělí se o své současné názory a možnosti, jak přistupovat ke způsobu pohybu. Jeho pohybová praxe vychází z akrobacie, pracovat ale bude i s dalšími tématy. Na festivalu vystoupí v představení Red Haired Men.
  • Čínská tyč s Benjaminem „Monkim“ Kuitenbrouwerem (13. – 14. 2. | 10:00 – 14:00) je workshop pro mírně pokročilé a pokročilé na čínské tyči, k vyzkoušení bude i technika dvojité čínské tyče.
  • Žonglování s Jayem Gilliganem  (15. – 16. 2. | 10:00 – 14:00) je dvoudenní masterclass hvězdy světového žonglování, ve které představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Ve workshopu se zaměří na koncepty a nápady prostřednictvím jednoduchých triků, které se zvládne naučit každý. Masteclass je určena pro všechny úrovně.

Webové stránky: www.cirkopolis.cz , www.palacakropolis.cz a www.cirqueon.cz

Autor článku: Adéla Brabcová