08.01.2020 10:18

Festival Cirkopolis přiveze intimní bytový cirkus, brilantní akrobacii i legendárního žongléra Jaye Gilligana

Sedmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec a Kasáren Karlín od 9. do 15. února 2020 pět zahraničních a dvě česko-slovenská představení. Festival zahájí francouzská skupina akrobatů a žonglérů La Mob à Sisyphe, kteří si v humorně absurdním představení Huitiéme jour/ Osmý den pohrávají se vším, co je nebezpečné. Na místo činu se vrací belgický umělec Alexander Vantournhout, který se pro performance Red Haired Men nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse. Několik generací současných žonglérů ovlivnila americká žonglérská legenda Jay Gilligan. Spolu s Ericem Longequelem jsou součástí skupiny Cie Ea Eo a na festivalu uvedou magickou show How to Welcome Aliens?. Festival zavede diváky i do prostředí soukromého bytu, ve kterém se uskuteční výjimečná site-specific performance Se Prendre kanadského páru Claudel Doucet & Cooper Lee Smith. V syrovém i dojemném příběhu nechává dvojice akrobatů nahlédnout do svého každodenního intimního života.

Festival se dlouhodobě zaměřuje na aktuální trendy autorské novocirkusové tvorby a prezentuje českému publiku odvážnější novocirkusovou dramaturgii s důrazem na rozmanitost cirkusových technik. „Snažíme se zvát mladé a progresivní tvůrce, ale i proslulé postavy, které určují nejaktuálnější dění na poli současného cirkusu. Festival zahájí mladá krev a vygraduje uvedením opravdových legend. Francouzští mladíci La Mob á Sysiphe nabízí velmi vtipnou show plnou překvapení, holandský akrobat Monki na dvojité čínské tyči vypráví poetický příběh obyčejného kluka. Každoročně se snažíme potěšit (nejen) českou žonglérskou scénu. Tentokrát Jayem a Ericem a jejich zábavným konceptem představení How to Welcome Aliens?, kteří se skutečně vědecky zabývají myšlenkou, jak mimozemským civilizacím vysvětlit, jak skvělé je žonglování. Strašně se těším také na „Zrzka“ v podání Alexandera Vantournhouta, jehož představení je pro mě čistá krása,“ říká umělecká ředitelka festivalu Šárka Maršíková.

V pokojích minimalistického bytu se odehraje intimním představením Se Prendre, za kterým stojí spolutvůrci a účinkující Claudel Doucet a Cooper Lee Smith. „Nabídneme divákům možnost nahlédnout do života cirkusové dvojice v prostředí jejich domova. Se Prendre je neskutečně silným intimním zážitkem pro dvacet diváků, které mě osobně vrací v myšlenkách do historie českých bytových divadel. Jsem hodně ráda, že se nám podařilo tuto kanadskou dvojici nalákat na festival. České publikum nikdy předtím nemělo možnost zažít cirkus a cirkusové umění takhle nablízko,“ říká Šárka Maršíková a dodává: „Claudel si mohou někteří diváci pamatovat z Letní Letné, kde premiérovala před lety představní Le Poivre Rose s Ivou Bittovou.“

Francouzskou skupinu akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní humor. V inscenaci Huitiéme jour/ Osmý den si rádi hrají, a hrají si se vším, co je obzvláště obtížné a nebezpečné. Jejich debut je plný zvratů, komediálního humoru i brilantní akrobacie. Po úspěšném syrovém autoportrétu ANECKXANDER opět zavítá na scénu Divadla Ponec osobitý belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, který o sobě bez nadsázky tvrdí, že je tzv. "cirkograf“. V nové performance Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. Z Nizozemí pochází další ze zahraničních hostů a říká si Monki (Benjamin Kuitenbrouwer). V sólovém projektu Static propojuje akrobatické dovednosti na dvojité čínské tyči s živou hudbou a divadlem. Výsledkem je jedinečný zážitek plný pohodové hudby s explozivními cirkusovými technikami, ve kterém ani mluvené slovo nepřijde zkrátka. Festival zakončí dvojice žonglérů Eric Longequel a Jay Gilligan vystupující jako Cie Ea Eo, jejíž show How to Welcome the Aliens? je uvítacím ceremoniálem pro den, kdy mimozemšťané poprvé přistanou na Zemi.

Slovenskou současnou tvorbu reprezentuje na letošním festivalu performer Daniel Kvašňovský, v jehož absolventském představení NIVÓ je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Českou scénu zastupuje pohybová site-specific inscenace Lavabo s prvky nového cirkusu, která vznikla spoluprací umělců Lukase Blahy, Jany Stárkové a Ondřeje Menouška. Jedná se o fyzickou i duševní očistu situovanou do prostor Bazénu Karlínských Kasáren. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

www.cirkopolis.cz

Autor článku: Adéla Brabcová

Festival Cirkopolis přiveze intimní bytový cirkus, brilantní akrobacii i legendárního žongléra Jaye Gilligana

Festivaly

14.01.2020

Poslední březnový víkend tradičně rozehraje divadlo Minor a Novoměstskou radnici rodinný festival Struny dětem

Venku je sice ještě zima, my už ale vyhlížíme jaro a s ním i rodinný festival Struny dětem, který poslední březnový víkend tradičně rozehraje divadlo Minor a Novoměstskou radnici. Od pátku 27. do neděle 29. března se mohou malí i velcí návštěvníci opět těšit na pestrou paletu představení, koncertů, výtvarných dílniček a kreativních workshopů.

14.01.2020

Do Pardubic míří jubilejní 20. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice bude od 20. do 27. ledna hostit již 20. ročník GRAND Festivalu smíchu – soutěžní přehlídky nejlepších komedií, které v předešlé sezóně vznikly na jevištích českých divadel. Pardubický festival je svým zaměření zcela výjimečný a unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech často opomíjen.

10.01.2020

Festival 13+ v Divadle v Dlouhé: Unikátní divadelní přehlídka uvede šest inscenací (nejen) pro teenagery

Teenageři jsou specifickým divadelním publikem, které není vždy snadné zaujmout. Už jedenáct let tuto náročnou výzvu s úspěchem zdolává Festival 13+, svého druhu jediný v České republice. Letošní ročník oblíbené nesoutěžní divadelní přehlídky v Divadle v Dlouhé v centru Prahy nabídne od 15. do 20. ledna mladým divákům pečlivě sestavenou kolekci inspirativních a sdělných inscenací, které pro tuto věkovou kategorii v posledním roce vznikly v mimopražských profesionálních divadlech.