20.06.2022 11:23

Festival CIRKULUM přilákal na Slezskoostravský hrad návštěvníky na bohatý program i spoustu novinek

Šestý ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM proběhl od 8. do 12. června poprvé na Slezskoostravském hradě. Během pěti festivalových dní mohli diváci zhlédnout na osm desítek vystoupení předních světových i českých umělců.

Už ve středu večer zahájil přehlídku belgický Circus RONALDO, který přivezl svou kabaretní show Swing a diváci ji pak mohli během festivalu vidět ještě čtyřikrát. Souboru se podařilo přenést návštěvníky do třicátých let minulého století v představení plném tradičních novocirkusových disciplín jako jsou provazochodectví, žonglování, akrobacie na hrazdě, ale také klauniáda a kouzelnictví. Devadesátiminutová estráda plná vtipných situací i dechberoucích vystoupení odklonila dramaturgii festivalu ze směru k moderním performancím a nabídla divákům prožít nový cirkus ve své nejzákladnější rovině. Středeční program pak doplnil argentinský umělec Manic Freak se svou ztřeštěnou show a zakončili jej beskydští Lam Trio svým pohodovým swingem.

Jednou z novinek letošního programu byla představení pro školy. Už ve čtvrtek ráno mohly školní děti a mládež zhlédnout představní Just Try It, které bylo finančně podpořeno EHP Fondy a propojilo české umělce s islandskými kolegy. Hlavním cílem projektu Education by CIRCUS, jehož součástí představení Just Try It je, je motivovat děti a mládež k aktivnímu a zdravému trávení volného času. Po druhém školním představení v pátek 10. června následovala také panelová diskuse s tvůrci a umělci. V pátek proběhlo také představení Motýlí svět určené předškolním dětem, taktéž jako součást projektu Educaion by CIRCUS. O velkém úspěchu projektu svědčí nejen čtyři úplně vyprodaná představení, ale také dotazy a zájem studentů moravskoslezských škol během diskuse.

Ve čtvrtek večer mohli diváci poprvé vidět zábavnou a milou show argentinské Muruyi, která vystoupila také ve všech následujících festivalových dnech. Čtyři dny dodávali návštěvníkům energii svou divokou hudební show horkokrevní Španělé Residual Gurus, kteří zakončili program druhého dne na scéně PŘEDHRADÍ, kde probíhala všechna vystoupení zdarma. Tam také proběhlo oficiální zahájení festivalu v pátek v 16.00. Václav Pokorný, ředitel festivalu, přivítal diváky v novém areálu a Tomáš Macura, primátor Statutárního města Ostravy i Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora, popřáli festivalu v novém prostoru mnoho spokojených diváků.

Scéna CIRKULUM umístěná v tradičním šapitó se divákům poprvé otevřela ve čtvrtek a nabídla poetické představení českých umělců Vlez v les. Divácky úspěšné představení proběhlo dvakrát v úplně naplněném šapitó. Velmi milí a oblíbení byli italští umělci Crilla Silhouette, kteří diváky několikrát nadchli svým vystoupením na netradiční mobilní multifunkční kulise. V pátek v 18.00 hodin se divákům poprvé otevřela scéna HRAD. Na pěti scénách mohli diváci vidět pouliční umělce i větší novocirkusová vystoupení v hradním amfiteátru. Poprvé se zde předvedli například španělští Caricatos, kteří nahradili soubor La Sbrindola z Itálie, který na poslední chvíli odřekl účast na festivalu.

Diváky na HRADĚ i v PŘEDHRADÍ si několikrát získal Ital Lorenzo Galli se svým multifunkčním hudebním nástrojem a připravil pro své obdivovatele několik mikrosituací ve své improvizačně-hudební show. Improvizační taneční a akrobatickou show předvedlo také duo českých umělců David a Patrick. V pátek večer také poprvé nabídli své představen švýcarští umělci Circo Pitanga a získali si diváky milou estrádou poskládanou ze situací během svatebních příprav. V pátek večer také poprvé vystoupil soubor z Islandu Hringleikur se svým představením o počasí. Program zakončili na scéně v předhradí ostravská streetfunková kapela Fredy & Krasty, na které navázali Residual Gurus a společně tak připravili pro návštěvníky vskutku důstojné zakončení třetího festivalového dne.

Diváky na scéně PŘEDHRADÍ několikrát navštívily obří svítící nafukovadla z představení THEATRO OCULUS a doplnili pestrý „pouliční“ program festivalu, stejně jako mimové, tradiční průvodci festivalem CIRKULUM, kteří nechyběli ani na tomto ročníku. Také ostravská novocirkusová company Cirkus trochu jinak, jejímž principálem je Václav Pokorný, měla v programu festivalu bohaté zastoupení. Kromě účasti v představení Just Try It, se kterým se umělci chystají v září na Island, mohli diváci v hradním amfiteátru několikrát zhlédnout krásně poetickou a novocirkusovými prvky nabitou show OnTheRoad. Také ostravská platforma pro vzdělání v oblasti nového cirkusu UmCirkum představila během festivalu výsledky své práce, a to v představeních Motýlí svět, The Gentlemen, Cirk Motion a Děti z UmCirkum a také během novocirkusových workshopů.

Sobotní a nedělní program doplnila ještě trojice francouzských umělců Cie Zec, kteří vyráželi dech během svého představení plném silové akrobacie s notnou dávkou humoru. Program předposledního dne zakončil DJ se svou parádní show a roztančil všechny diváky, kteří si na něj počkali. V posledním festivalovém dni potěšilo děti ostravské duo Poppy a Adélka i ostravsko-mexické duo Choker a Cheka a v 18.00 zakončili festival svým pátým vystoupením Swing Circus RONALDO. „Kruh se uzavřel, je konec. Nemůžu uvěřit, že už je po všem, bylo to velice emotivních pět dní a zažili jsme několik neuvěřitelných okamžiků, ze kterých teď budeme těžit nejen energii, ale také inspiraci pro další ročník,“ komentoval Václav Pokorný posední vystoupení letošního ročníku.

Pořadatelé se museli během festivalu vypořádat hned s několika překážkami. Počasí znepříjemnilo stavbu a přípravy festivalového areálu. V pátek ale vysvitlo slunce a nabídlo divákům pravou festivalovou atmosféru. Také koncept scény HRAD byl úplně nový. „Museli jsme vyzkoušet, jak bude scéna s diváky fungovat. Něco bylo v pořádku, něco budeme muset do příštích let přehodnotit a upravit,“ říká Václav Pokorný. Změna místa konání s sebou nesla také dotazy ohledně návštěvnosti festivalu. „Návštěvníky nepočítáme a sami se sebou nesoutěžíme. Pro nás je důležitá kvalita, kvantita nás nezajímala nikdy. Zásadní pro nás je, že diváci byli spokojení a pomohl tomu extrémně nabitý program,“ komentuje dotaz ohledně návštěvnosti festivalu v souvislosti se změnou místa konání Václav Pokorný.

O spokojenosti diváků a návštěvnosti festivalu svědčí například fakt, že veškerá indoorová představení byla úplně vyprodaná. Areál na zelené louce před hradem umožnil návštěvníkům sledovat program z piknikové deky nebo nechat své ratolesti volně se pohybovat v areálu. „Je nám na hradě dobře. Divák, který chce navštívit CIRKULUM, si ho najde. Diváků, kteří „jdou zrovna kolem“, budeme mít dost, ať už budeme kdekoli. Pro nás je opravdu důležitější nabízet lidem stále víc a myslím, že letošní ročník je důkazem, že se nám to daří,“ říká Václav Pokorný. „Jsem nadšený z umělecko-vzdělávacích projektů, které jsou nesmírně úspěšné. Díky stabilním partnerům, kteří nás podporují už dlouho, a také díky těm novým, můžeme lidem předat něco úplně nového. Za to všem moc děkuji. A děkuji také svému týmu, který odvedl kus dobré práce,“ dodává.

www.cirkulum.cz

Autor článku: Gabriela Barilla