21.04.2021 13:24

Festival Dítě v Dlouhé letos probíhá on-line

Letošní ročník festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé se vzhledem k situaci koná pouze on-line, a to včetně doprovodného programuHlavní program tvoří představení tří renomovaných mimopražských divadel, která uvedeme ze záznamu, a živý přenos premiéry Divadelního spolku LokVar.

Při tvorbě programu letošního ročníku jsme vycházeli ze specifických vlastností on-line prostředí, které je do značné míry omezující, ale může mít i své výhody. K těm patří zejména to, že si všechna festivalová představení můžete pustit v delším časovém úseku (dopolední od 10 do 14 hodin a večerní od 18 až do 21 hodin). Také se nemusíme ohlížet na kapacitu hlediště, která zejména u komorních inscenací pro nejmenší může být velmi limitující, zatímco on-line vysílání může sledovat neomezené množství diváků. Můžeme vám zprostředkovat inscenace nové, před živým publikem dosud neuvedené, ale zároveň i tituly starší, které jsme v minulosti do Dlouhé nemohli přivézt na živo kvůli technickým podmínkám.

To je případ Pohádky o Raškovi libereckého Naivního divadla, pro kterou jsme v Dlouhé nenašli adekvátní hrací prostor. Příběh chudého chlapce, který ke štěstí přišel a pro Čechy první zlatou zimní olympijskou medaili vybojoval, vykazuje zjevné pohádkové rysy, které dovedně posílil autor předlohy Ota Pavel a scénické zpracování v Naivním divadle je dále rozvíjí.

Festival zahájí inscenace plzeňského Divadla Alfa Pozor, Zorro!, kterou jsme měli už ve výběru na minulý, zrušený ročník. Dobrodružná loutková komedie s minimem slov, ale zato spoustou akce a živé hudby mexických mariachi zaměstná kolem osmi desítek loutek i devět živých herců. Autoři se volně inspirovali filmovými zpracováními legendy o maskovaném mstiteli, především stejnojmenným filmem z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli. Navazují tak zároveň na své předchozí velmi úspěšné zpracování filmové klasiky v inscenacích James Blond a CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

Třetím festivalovým titulem je pak novinka brněnského Divadla Polárka Slon a mravenec. Příběh tří rozdílných přátel vznikl na základě stejnojmenné knihy Daisy Mrázkové a na svou premiéru s živým publikem stále ještě čeká. Jeho záznam byl natočen přímo pro on-line vysílání.

Na závěr festivalu vás pak čeká živý přenos premiéry inscenace Kašpárek domek staví v podání Divadelního spolku LokVar. Dvě loutkové pohádky o Kašpárkovi, touze po domově, jednom domečku a jednom paloučku vám z jeviště Divadla v Dlouhé zahrají Martin Veliký a Peter Varga.

BONUS KE VSTUPENCE - JARMARK ON-LINE

Na tradiční divadelní jarmark a výtvarný workshop se tentokrát budete moci připojit kdykoliv během festivalu i po jeho skončení, a ne jen o víkendu jako obvykle.

Na samostatné stránce jarmarku najdete spoustu aktivit, kterým se můžete s dětmi věnovat dle libosti: kreativní workshopy, zpívánky, pohybovky, cestovní pohádku s omalovánkami, prohlídku zákulisí a další. Navíc na vás na stránce jarmarku čeká i soutěž.

Podklady pro on-line workshop připravila ilustrátorka letošního ročníku festivalu Tereza Bartůňková, workshopem samotným vás provedou herečka Michaela Doležalová s rekvizitářkou Martinou Kocourkovou.

Děkujeme partnerům jarmarku on-line

Lucie Dubnová pro jarmark připravila zbrusu nové veselé cvičení pro děti i dospělé. Zatím on-line a až to situace dovolí, tak i osobně. Více o Lucii se můžete dozvědět na jejích webových stránkách.

Tereza Staňková zpívá, skládá, učí zpěv a vede sbory pro děti i pro dospělé, kteří mají touhu zpívat. V rámci jarmarku se s ní můžete naučit tři vtipné a melodické písně. Její další tvorbu pak můžete najít na Youtube kanálu.

Tuláčkův svět nabízí zábavně-vzdělávací hry a pohádky pro zvídavé děti od 5 do 11 let. Postavte si s jeho pomocí vlastní svět, objevujte jej a dobře se bavte. Pro jarmark v Dlouhé si Tuláček připravil originální pohádku s rébusy a omalovánkami Kterak se Haneke ztratila a zase našla (včetně slevového kupónu na další hry a příběhy).

Planetum přináší vesmírnou zábavu, v níž si každý může najít to svoje: omalovánky Aničky a Nebešťánka včetně zvídavých úkolů pro mladší děti, pracovní listy a videa s pokusy pro ty starší a přednášky na zajímavá astronomická témata pro dospělé publikum.

Autor článku: Převzato z: https://www.divadlovdlouhe.cz/