20.04.2021 10:15

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede Romea a Julii v režii Jakuba Špalka

Divadelní léto pod plzeňským nebem to nevzdává a v úterý 20. 4. v 11:00 zahajuje prostřednictvím sítě GoOut předprodej vstupenek na letošní 14. ročník. Jeden z největších open air divadelních festivalů u nás letos sází na klasiku. Hlavní inscenací bude Romeo a Julie v režii Jakuba Špalka. Na scéně, která bude stát v červnu a červenci U Zvonu, se odehraje premiéra a deset repríz Romea a Julie, ale také obnovená premiéra velmi úspěšné inscenace Cyrano z roku 2018 s charismatickým Michalem Dlouhým. Doprovodný program nabídne autorská představení studentů HAMU a DAMU, která vznikají v rámci rezidenčních pobytů, Open Air Slam nebo večer s muzikálem Divadla J. K. Tyla.

Divadelní léto bylo vloni v červenci jednou z prvních akcí, které se po jarní vlně pandemie podařilo uskutečnit. Organizátoři věří, že hrát bude možné i letos. „Loňský rok byl nejtěžší v historii festivalu, hodně jsme se toho ale naučili. Ověřili jsme si, jak skvělý tým Divadelní léto tvoří a jak flexibilní umíme být – museli jsme reagovat na změny ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu, a naučili jsme se zajistit všechna potřebná protiepidemická opatření pro diváky i herce. Naší velkou výhodou je i to, že hrajeme na čerstvém vzduchu pod širým nebem,“ říká Marcela Mašínová, ředitelka festivalu.

Vloni a předloni postavil festival svoji scénu s hledištěm pro několik set diváků U Ježíška, dříve se ale hrálo i na jiných místech Plzně, mimo jiné na náměstí Republiky, v Proluce nebo před Západočeským muzeem. Prostranství U Zvonu, kde se Divadelní léto letos uskuteční, objevil festival v roce 2016 a zakotvil tu i v roce 2017 (Don Quijote, Prokletí rodu Baskervillů, Akvabely). Místo stíněné platany, na kterém má v budoucnu stát budova Západočeské galerie, se líbí i režiséru Jakubu Špalkovi, principálovi Spolku Kašpar: „My jsme Romea a Julii dělali asi před osmi lety. S inscenací jsme pak jezdili i po hradech a tvrzích, kde jsme ji dost často hráli v jiné dekoraci, než byla nazkoušená. Naučil jsem se tehdy o Romeovi a Julii přemýšlet v různých
půdorysech a tohle místo je opravdu dobré!“

Nejslavnější Shakespearův milostný příběh se bude v Plzni hrát v překladu Josefa Topola a úpravě pro 8 osob. Do titulních rolí Romea a Julie obsadil režisér Jakub Špalek neokoukané tváře – Daniela Pivodu Ondráčka a Terezu Slámovou, v roli Kapuleta se na Divadelní léto vrátí Jan Zadražil, který tu v roce 2009 a 2010 exceloval jako Gogolův Revizor. Merkucia ztvární Miloslav Tichý, kterého díky roli Kristiána de Neuvillette čeká na plzeňské letní scéně i obnovená premiéra Cyrana. Také v dalších rolích se představí herci pražského divadelního Spolku Kašpar: Eva Elsnerová, František Kreuzmann, Štěpán Coufal a Kristián Stolařík.

Tým festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem by rád vyjádřil osobní dík zdravotníkům, kteří v první linii bojují proti nemoci covid-19, a zároveň by tuto formu poděkování vstupenkou rád umožnil i svým divákům a příznivcům. Festival vyčlenil představení letošní premiérové inscenace Romeo a Julie dne 6. 7. pro zdravotníky z Fakultní nemocnice Plzeň. Vstupenku pro ně bude možné zakoupit stejně, jako běžné vstupenky na Divadelní léto, v síti GoOut prostřednictvím odkazu Poděkujte vstupenkou! „Jako první zakoupí vstupenky pro zdravotníky všichni členové našeho týmu a vyzveme i diváky, příznivce a partnery Divadelního léta, aby se k nám připojili,“ vysvětluje Marcela Mašínová. „Jsme velmi rádi, že záštitu nad akcí Poděkujte vstupenku! převzal primátor města Plzně pan Martin Baxa,“ doplňuje.

http://www.divadelnileto.cz/


14. ročník, 12. červen – 28. červenec 2021, scéna U Zvonu, Plzeň
Program (změna vyhrazena)

Romeo a Julie (premiéra 26. 6. 2021, reprízy 28. 7. – 7. 7.) Pozor, došlo ke změně termínů repríz oproti
tiskové zprávě z 9. 3.!
Spolek Kašpar
Režie: Jakub Špalek, hrají: Daniel Pivoda Ondráček, Tereza Slámová, Jan Zadražil, Eva Elsnerová,
Miloslav Tichý, František Kreuzmann, Štěpán Coufal a Kristián Stolařík.

Cyrano (obnovená premiéra: 16. 7. 2021, reprízy: 17. 7. – 20. 7.)
Režie: Ivan Řezáč, hrají: Michal Dlouhý, Miloslav Tichý, Kamil Halbich, Malvína Pachlová a další.

Poslední zrnko písku (obnovená premiéra 12. 6. 2021)
Činohra 16-20
Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana
Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková.

Vidíme se? Slyšíme se? (premiéra: 27. 7. 2021, repríza: 28. 7.))
BodyVoiceBand, KND HAMU
Autoři: Jaroslava Šiktancová, Eliška Vavříková a Dušan Navařík, režie: Jaroslava Šiktancová a Eliška
Vavříková, performeři: Arman Kupelyan, Natálie Podešvová, Katarína Hudačková a další.

Jsme muzikál! (14. 6. 2021)
Hity z minulého, současného i budoucího repertoáru muzikálu Divadla J. K. Tyla a možná i něco navíc!
Příjemným večerem pod otevřeným nebem provede šéf muzikálového souboru DJKT Lumír Olšovský.

Open Air Slam (11. 7. 2021) Pozor, došlo ke změně termínu repríz oproti tiskové zprávě z 9. 3.!
Slam poetry na divadelních prknech pod širým nebem s hvězdami české scény.

Autor článku: ČTK: lap, sd