23.05.2022 10:17

Festival Divadelní svět Brno začíná dokumentem o přední české režisérce Evě Tálské

Dnes začíná mezinárodní festival Divadelní svět Brno, který nabídne brněnskému publiku více než 50 inscenací ze zahraničí a výběr toho nejlepšího z českého divadla, bohatý doprovodný program a dokonce i několik divadelních výletů mimo Brno.

Divadlo je… žena

Festival DSB zahájí dvojí premiérou dokumentu Smrti a sny Evy Tálské. Nejprve se 23. 5. v Divadle Husa na provázku od 18.30 hod. uskuteční premiérové promítání pořadu za osobní účasti tvůrčího týmu i řady osobností, které v něm vystupují – přijde herec Boleslav Polívka, skladatel Miloš Štědroň a další. Tentýž den ve 21.45 hod. proběhne premiéra dokumentu na ČT Art, v jejíž koprodukci pořad vznikl. Po obou premiérách bude dokument zdarma dostupný v online sekci na webu festivalu.

Režisér Robin Kvapil vysvětluje: „Pokusil jsem se pomocí filmového rozhovoru o tvorbě Evy Tálské zjistit, kdo vlastně byla tato výjimečná režisérka. Ač jsem ji osobně znal, nedokázal bych na začátku natáčení na tuto otázku odpovědět. Dokument je tak pro mě pokusem o poctivé třídění myšlenek, protože výpovědi Miloše Štědroně, Boleslava Polívky a dalších takové přemýšlení umožňují."

Dramaturg David Drozd dodává: „Dokument je nakonec velmi osobní a opírá se o výpovědi členů Studia Dům, herců Divadla Husa na provázku a mnoha dalších tvůrčích souputníků Evy Tálské, které doplňují fragmenty archívních záznamů s fotkami. Je to takové pátrání po Evě Tálské." 

Součástí večera bude i interaktivní instalace Po stopách Evy Tálské scénografky a výtvarnice Marie Jiráskové, několika bývalých členů Studia Dům, které Eva Tálská mnoho let vedla a studentů JAMU. „Celoživotní divadelní hledání Evy Tálské, její rozvíjení nezaměnitelného básnického jazyka, kterým se nořila do hloubek lidské duše a odkrývala metafyzickou mystičnost, se do Provázku hluboce otisklo a nadále nás inspiruje při současné tvorbě. Jsme rádi, že díky tomuto dokumentu, tvorba Evy Tálské znovu ožije přímo v Divadle Husa na provázku,“ doplňuje k slavnostnímu promítání dramaturgyně DHNP Viktorie Knotková.

Divadlo je… živel

Kromě hlavní programové nabídky přináší letošní ročník festivalu řadu atypických divadelních formátů, ve kterých se může divák aktivněji zapojit do představení nebo vyrazit na netradiční divadelní výlet.

Pro dospělé je připravena putovní hra na pomezí larpu Divadlo jsi Ty!, určená pro pětice odvážných diváků, kteří si chtějí vyzkoušet, zda by jako čerství absolventi herectví získali angažmá v brněnských divadlech. „Diváci si vyzkouší choreografii z inscenace Městského divadla Brno, základy rozhlasové tvorby v nahrávacím studiu nebo i kostýmovou zkoušku. Prozkoumají zákulisí jednotlivých divadel a setkají se i s řadou herců. Nemusíte umět hrát, stačí mít jen chuť si hrát,“ doplňuje k tomuto netradičnímu formátu lektorka Divadla Polárka Marie Bravencová. Putovní hra se dá zažít pouze ve skupině a je určena pro minimálně 3, ale maximálně 5 diváků, kteří si společně zakoupí dohromady jednu vstupenku.

Pro rodiny s dětmi je na podobném principu postavena i dobrodružná Cesta divadelní krajinou, která slibuje navíc i nečekané koncertní překvapení v Divadle Polárka na závěr celého putování.

Poprvé vezme festival DSB své diváky i na výlet, a to hned dvakrát. JEDL – letošní divadlo roku, vytvořil unikátní site-specific projekt Santini, jehož realizace se odehrávají pouze v architektonických stavbách navržených tímto slavným architektem.  Představení ve Křtinách je již beznadějně vyprodané, ale týmu festivalu se podařilo dosadit ještě další uvedení v Rajhradě, které bude navíc rozšířeno o komentovanou prohlídku kostela, který je aktuálně v rekonstrukci. Druhý výlet se odehraje taktéž v unikátním prostředí, a to přímo uvnitř historického centra Prahy v prostorách barokního Paláce Hrzánů z Harasova, který s  imerzivní inscenací Mistr a Markétka obydlí nezávislý soubor Tygr v tísni. Speciální předpremiéra projektu byla připravena přímo pro DSB. Diváci zde dostanou ojedinělou možnost stát se součástí inscenace, procházet se mezi dějstvími, či jen v netypických prostorech paláce okusit na vlastní kůži strhující atmosféru nejslavnějšího Bulgakovova románu.

Divadlo je… divák

Součástí doprovodného programu je série debat, rozšiřující zahraniční program o unikátní setkání s umělci. V rámci dvou repríz inscenace Azyl prestižního izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company bude možné blíže se seznámit se světově proslulým choreografem Rami Be’erem.

O divadlu v exilu pohovoří, společně s  velvyslancem Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně, režisér Raman Padaliaka a tým herců souboru Kupalaŭcy, kteří do Brna přijeli s výraznou současnou intepretací hry Vojcek.

Nebude chybět ani oblíbený meeting point provázek.dvůr na dvorku Divadla Husa na provázku. Zde se uskuteční série tří koncertů, kam bude vstup zdarma, a po celý festival bude tento prostor sloužit k neformálnímu setkávání účastníků i festivalových diváků.

13. ročník festivalu Divadelní svět Brno se koná ve dnech 24. – 29. 5. 2022.

Epilog proběhne ve dnech 11. a 12. 6. 2022.

https://divadelnisvet.cz/

Autor článku: Petr Novák