16.09.2012 15:42

Festival Divadlo Plzeň uvedl novou knihu Václava Havla o divadle

Mezinárodní festival Divadlo Plzeň dnes vzdal poctu někdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi, který patřil po řadu let mezi členy čestného předsednictva této přehlídky. Oficiálně byla představena nová kniha pojmenovaná Václav Havel o divadle obsahující jeho texty a úvahy o divadle a divadelní tvorbě. Svazek vydaný Knihovnou Václava Havla je určen nejenom pro odborníky spojené s divadlem, čtenáře by měl najít i mezi veřejností. ČTK to řekla editorka knihy Anna Freimanová.

Výběr z autorovy téměř šedesátileté publicistické činnosti je rozčleněn do tematicky koncipovaných oddílů a opatřen příslušnými poznámkami. Kromě Anny Freimanové byl v autorském týmu Martin Palouš, jenž napsal předmluvu. Doslovy pocházejí z pera Zdeňka HořínkaLenky Jungmannové. Přestože většina textů zařazených v nové knize už v minulosti vyšla, nebyla příprava knihy snadná, poznamenala Freimanová. "Bylo třeba je najít, uspořádat a doplnit o některé dosud nepublikované dopisy," uvedla editorka.

Martin Palouš, ředitel mezinárodního programu Havlovy knihovny, podotkl, že když pročítal texty sestavené Freimanovou jak tematicky, tak chronologicky, vybavily se mu souvislosti Havlova myšlení. "Bylo pozoruhodné sledovat, že základní ideje Václava Havla se u něho objevují už na počátku šedesátých let. Uvědomil jsem si, jak jsou tematické okruhy Havlových aktivit, ať už divadlo, filozofie, angažovanost obecně občanská či politika, propojeny a vytvářejí jediný celek," podotkl Palouš.

Téma je uvedeno historicky cenným svědectvím a vzpomínkami Václava Havla na vlastní působení v pražských divadlech v šedesátých letech, jež jsou součástí jeho knih Dopisy Olze, Dálkový výslech a Prosím stručně. Těžiště knihy je v autorově publicistice šedesátých let. Podle Freimanové to byly tehdy zejména články v časopisu Divadlo a v Divadelních novinách, věnované české a pražské divadelní scéně. Knihu uzavírá esej poskládaná z vybraných pasáží z Havlových Dopisů Olze psaných ve vězení.

Mezinárodní festival Divadlo Plzeň potrvá do 20. září. Na programu má letos přibližně 40 představení předních zahraničních a domácích divadel. Publikum může sledovat účinkující nejen na tradičních jevištích, ale i v ulicích a na netradičních místech, například na schodech haly hlavního plzeňského nádraží.

Autor článku: ČTK: vlm, rot

Festival Divadlo Plzeň uvedl novou knihu Václava Havla o divadle