31.07.2020 09:55

Festival Jiráskův Hronov nabídne asi 80 představení

V Hronově na Náchodsku dnes začíná 90. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Do 8. srpna nabídne osm desítek divadelních představení. Vystoupí na něm 47 divadelních souborů včetně profesionálních a přes 20 kapel. ČTK to řekl ředitel festivalu Jan Julínek.

Festival začne dnes v 18:00 v Jiráskově divadle hrou Světáci v podání divadla Kolár z nedaleké Police nad Metují. Oficiální zahájení festivalu je naplánované na sobotu v centru města.

"Letošní ročník bude tentokrát kvůli situaci kolem koronaviru bez zahraničních souborů. Situace se nejen u nás, ale i ve světě neustále mění. Letos není Jiráskův Hronov po dlouhé době mezinárodní," řekl ČTK Julínek. Zahraniční soubory obohacovaly program Jiráskova Hronova pravidelně od roku 1991.

Festival se bude kvůli koronaviru konat za přísnějších hygienických pravidel. Organizátoři tomu přizpůsobili program. "Museli jsme se uskromnit, abychom naplnili hygienická nařízení. Návštěvníků bude určitě méně než v minulých letech. Například seminaristů, kterých jezdí kolem 200, bude letos zhruba polovina," řekl ČTK Julínek.

Divadlo se bude hrát v Hronově na pěti místech, již tradičně v Jiráskově divadle na náměstí nebo v Sále Josefa Čapka. Divadelní program je rozdělen na tři části, také letos nebude chybět doprovodný hudební program v parku, kde jsou naplánované různé kapely či besedy. K Jiráskovu Hronovu patří i tematické semináře a dílny, seminářů je letos připraveno osm. Podrobný program festivalu je zveřejněn na webu.

"I když některá představení jsou už vyprodána, šance sehnat lístek stále je. Rezervace mohou lidé ještě zrušit. Doporučujeme sledovat web festivalu, kde je vidět, která představení jsou ještě volná," řekl ČTK Julínek.

Festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě.

http://www.jiraskuvhronov.eu/

Autor článku: ČTK: ku, kš