25.12.2021 15:17

Festival Jiřího Menzela v Divadle Bez zábradlí

Od 19. do 27. února 2022 proběhne v Divadle Bez zábradlí pod záštitou Nadačního fondu Jiřího Menzela festival věnovaný památce jednoho z nejvýznamnějších českých filmových a divadelních tvůrců.

Milí přátelé Divadla Bez zábradlí,
máme pro vás před koncem kalendářního roku překvapení v podobě festivalu věnovaného tvorbě Jiřího Menzela. Na počest památky tohoto legendárního spisovatele, herce a především režiséra, který se výrazně podílel na tvorbě repertoáru Divadla Bez zábradlí, uspořádáme koncem února, tedy u příležitosti jeho nedožitých 84. narozenin, festival, během kterého uvedeme čtyři inscenace – „Blbec k večeři“, kterým se otevíralo divadlo v Paláci Adria v roce 1998 a jež se pyšní nebývalým počtem repríz (přes 900), „Kdes to byl(a) v noci“, nejdéle uváděná inscenace na našem repertoáru, diváky milovaná romantická komedie „Další roky ve stejnou dobu“ a komedii z divadelního prostředí „Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu“, která bude mít u příležitosti festivalu slavnostní derniéru.

Historie tohoto kusu sahá až do Činoherního klubu, kde byla hra původně nastudována. Byl to samotný Jiří Menzel, kterého napadlo povedené představení „přetáhnout“  na naši scénu. A tak 11. prosince roku 2000 začal příběh této úspěšné a divácky oblíbené komedie v Divadle Bez zábradlí. Pobavila tisíce diváků, odehrálo se úctyhodných 285 repríz a my jsme s ní prožili kus života.

Pro nadšence filmové tvorby Jiřího Menzela bude přichystán program ve formě projekcí filmů Ostře sledované vlakyVesničko má středisková a Skřivánci na niti. Po projekci posledního zmiňovaného filmu bude následovat diskuzní panel s kritikem Janem Lukešem z Národního filmového archívu. Při této příležitosti bude ve foyer divadla vystavena soška Oscara, kterého Jiří Menzel získal za film Ostře sledované vlaky v roce1967.

Celý festival bude zahájen unikátní vernisáží s názvem „Rozmarné cesty Jiřího Menzela“, na které si bude možné prohlédnout fotografie a předměty mapující Menzelův život. Následovat bude slavnostní večer, kterým provede hlasatelka a moderátorka Hana Heřmánková. Těšit se můžete na vzpomínky kolegů a přátel tohoto významného českého umělce, hudební vystoupení a unikátní dražbu předmětů Jiřího Menzela, které jsou věnovány ve prospěch Nadačního fondu Jiřího Menzela, který v tento slavnostní večer představí Olga Menzelová.

Doprovodným programem k festivalu bude workshop zaměřený na tvorbu Jiřího Menzela pod vedením herečky a režisérky Viktorie Čermákové.


Program

19. února 2022: Slavnostní zahájení festivalu
Součástí večera bude vernisáž výstavy s názvem „Rozmarné cesty“. Hlavní program bude pokračovat v divadelním sále, kde proběhne program spojený s charitativní dražbou předmětů Jiřího Menzela. Výtěžek poputuje do Nadačního fondu Jiřího Menzela.

23. – 26. února: Hry v režii Jiřího Menzela v jednom týdnu 
Divadlo Bez zábradlí se může chlubit čtyřmi hrami na svém repertoáru, které režíroval Jiří Menzel.V rámci festivalu se rozloučíme s komedií z divadelního prostředí s názvem „Bez roucha aneb ještě jednou zezadu“. Po derniéře proběhne v divadelní kavárně Offstage diskuzní panel s protagonisty.

  • st 23. 2. 19:00 Blbec k večeři
  • čt 24. 2. 19:00 Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu (derniéra)
  • pá 25. 2. 19:00 Další roky ve stejnou dobu
  • so 26. 2. 17:00 Kdes to byl(a) v noci?

26. – 27. února: Filmy Jiřího Menzela 
V sobotu 26. února zahájíme filmový maraton tvorby Jiřího Menzela. Čekají na vás projekce filmů Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a Skřivánci na niti. Po projekci filmu Skřivánci na niti proběhne tematická přednáška s Janem Lukešem z Národního filmového archívu.

  • so 26. 2. 20:00 Ostře sledované vlaky
  • ne 27. 2. 17:00 Skřivánci na niti
  • 20:00 Vesničko má středisková

Off–program k festivalu Jiřího Menzela 
Workshop režisérky Viktorie Čermákové nabídne 10 exkluzivních lekcí s tématikou Menzelovy tvorby. Kromě lekcí vás čeká prohlídka zákulisí, vstupenka na představení Blbec k večeři s diskuzí po představení s herci Janou Švandovou a Zdeňkem Žákem. Závěrečná prezentace vaší práce proběhne přímo na prknech Divadla Bez zábradlí.

https://www.bezzabradli.cz/aktualne/festival-jiriho-menzela-v-divadle-bez-zabradli

Autor článku: převzato z: https://www.bezzabradli.cz/