02.09.2021 14:13

Festival Kopřiva nabízí plejádu netradičních divadel už po pětatřicáté

V Kopřivnici se schyluje ke konání pětatřicátého ročníku přehlídky netradičních divadel Kopřiva 2021. Dramaturg Jiří Cachnín poskládal program, tak aby se všechna uvedená představení pohybovala okolo letošního motta Jen pravda je zajímavá. Kopřiva se uskuteční ve dnech 16. až 18. září 2021 v místní Katolické besedě.

Na minulou Kopřivu se podařilo přivést špičkové zástupce polské i ukrajinské scény. Letos se návštěvníci mohou těšit, po několikerých covidových odloženích, opět například na Mateusze Nowaka s hrou Zepředu zezadu. "Tato ostrá satira o katastrofálním morálním úpadku elit polské společnosti na sklonku 18. století, kdy se Polsko ocitlo na pokraji zániku, by jistě by mohla být určitým burcujícím apelem do dnešní doby," říká dramaturg přehlídky Jiří Cachnín.

Letošní festival má motto „Jen pravda je zajímavá“. Vymezuje se tak ústřední téma, které bude nepochybně rezonovat i v Antigoně spisovatelky, kritičky a herečky Litevského národního divadla Birute Mar. Velmi silnou výpovědí o předlistopadové době bude polodokumentární hra Julek v provedení nové ostravské scény Studia G o významném představiteli moravského disentu, o člověku na vozíčku, zasaženém krutou nemocí, a o jeho cestě hledání o jeho cestě  k pravdě.

I letošní dramaturgie pamatuje na dětské diváky. Jihočeské divadlo Studna uvede v pátek odpoledne Čertovskou pohádku a v sobotu dopoledne pohádku Treperenda. V programu přehlídky nalezneme pravidelného návštěvníka Filipa Tellera, který tentokrát přiveze monodrama Cikánský boxer i pražský spolek Jedl. Jedl, neboli Trmíková-Nebeský-Prachař, uvedou drama Zahradníček / Vše mé je tvé, které vzniklo ke 115. výročí básníkova narození. Za režii inscenace získal Jan Nebeský nominaci na Cenu Divadelních novin a mezi nominovanými byl i Saša Rašilov za roli komunistickým režimem pronásledovaného básníka Zahradníčka. V Cenách divadelní kritiky měla inscenace velký úspěch. Lucie Trmíková za roli Marie vyhrála v kategorií ženský herecký výkon roku a Saša Rašilov byl za ztvárnění básníka nominován na mužský herecký výkon roku. Inscenace se podle poroty stala inscenací roku 2020.

Závěrečná představení slovenských divadel, spišského Kontra (slovenské Divadlo roku 2019) a trenčínského Divadla Fortissimo pod vedením Vlada Kulíška, nabídnou na konci každého večera dobře namíchanou porci sebeironie, nadsázky, humoru i napětí.

Festival Kopřiva se uskuteční v prostorách Katolické besedy v Kopřivnici. Vstupenky jsou k dostání v Informačním centru v Kopřivnici a k dostání budou také na místě. V prodeji jsou, jak celofestivalové vstupenky, tak i vstupenky na jednotlivá představení. Více informací naleznete na www.koprivafest.cz.

Autor článku: Ondřej Smolka