08.07.2019 11:09

Ve Žďáru nad Sázavou se bude konat již posedmé festival KoresponDance

Festival současného tance KoresponDance, který se bude od 12. července konat již posedmé ve Žďáru nad Sázavou, znovu vyzve k tanci obyvatele Vysočiny. Loni se díky spolupráci se Senior pointy zapojila asi třicítka dam, z nichž nejstarší bylo přes 80 let. Letos organizátoři přizvali i děti a jejich rodiče. Zapojí se Family pointy i základní umělecké školy. Čeká na ně čtyřdenní workshop a 13. července účinkování na nádvoří žďárského zámku Kinských. ČTK to řekla Stanislava Holbová ze sociálního odboru krajského úřadu. Taneční představení bude vznikat pod vedením slovenské choreografky Petry Fornayové.

Loňský zážitek s mexickými umělci z uskupení Foco alAire většinu amatérských tanečnic přesvědčil natolik, že letos chtějí tančit znovu a přizvaly i své známe. „Omládly nám tam minimálně o deset let. Jako by si narovnaly sebevědomí. Měly ze sebe strašně hezký pocit. Věřím, že to tak bude i letos, když se zapojí tři generace," řekla Holbová.

K letošnímu představení Dance with Changing Parts s hudbou Phillipa Glasse v živém podání tělesa Cluster Ensemble se připojí lidé z několika měst Vysočiny. Nejprve budou s profesionálními tanečníky trénovat na domácí půdě. „V pátek a sobotu bude probíhat zkouška všech tanečníků ve Žďáru na nádvoří, v sobotu od 11:00 bude generálka a v 18:00 vlastní vystoupení," řekla Holbová.

Fornayová je slovenská režisérka, choreografka, herečka a publicistka. Spolu s dalšími založila divadlo A4 nebo festival současného tance Nu Dance Fest. Svá autorská představení ale vede i na jiných festivalech.

KoresponDance nabízí současný tanec, nový cirkus a akrobacii. Účinkovat budou i letos čeští a zahraniční umělci z Nizozemska, Velké Británie, Francie, Ameriky, Ghany nebo Srí Lanky. Svá představení budou mít 25. června i v Praze.

Úvodním představením ve Žďáru nad Sázavou bude 12. července Banquet, který je vyvrcholením dvouleté spolupráce umělců z České republiky, Francie a Ghany v rámci projektu Genius Rises. Na festivalu bude mít premiéru stejně jako představení Billyho Mullaneye a Nielse Weijera, kteří si v zábavné performanci Magic show hrají s kouzelnickými triky.

Novinkou na festivalu bude sobotní Experimentální battle, který pod záštitou Kristiána Mensy vyzývá tanečníky ze všech koutů republiky k poměření svých sil a dovedností.

http://www.korespondance.cz/

Autor článku: ČTK: Vendula Krausová, kš

Ve Žďáru nad Sázavou se bude konat již posedmé festival KoresponDance

Festivaly

26.05.2020

Zámek Mělník ožije letní scénou Divadla na Maninách

Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník. Divácky oblíbený projekt započne za oficiální podpory starosty města Mělník – MVDr. Ctirada Mikeše v pátek 17. 7. a skončí 24. 7. 2020. Produkce divadla nabídne pestrou škálu představení v podání hereckých špiček.

26.05.2020

Na Letní scéně Divadla Bolka Polívky se hrát bude. Oblíbené inscenace diváci uvidí ve Slavkově, Mikulově a Brně

Po několikaměsíční pauze, kdy muselo být Divadlo Bolka Polívky uzavřeno a nabízelo svým fanouškům alespoň sérii tematických livestreamů a podcastů, připravuje již popáté program svých Letních scén. Komediální i vážnější tituly, skvělé herecké výkony a koncert – vše konečně naživo – si budou moci diváci vychutnat v příjemném prostředí pod širým nebem a hned ve třech lokalitách.

21.05.2020

Festival Prague Fringe se přesouvá do online prostoru, živé akce proběhnou až v říjnu

Největší český festival anglického divadla Prague Fringe se kvůli pandemii koronaviru přesouvá do online prostoru. Konání živých inscenací pořadatelé přesunuli na nový termín 23. až 31. října 2020. V původním festivalovém termínu 22. až 30. května zve Prague Fringe ke sledování online akcí od klasických inscenací přes interaktivní pořady a diskuse v podání herců, kteří se objeví v říjnovém programu.