23.10.2021 23:00

Festival Kult v Ústí nad Labem skončil, většina představení byla vyprodaná

Improvizovaným představením Divadla Demago Jiřího Maryšky dnes skončil 24. ročník festivalu Kult v Ústí nad Labem. Spokojeni byli diváci i pořadatelé, téměř všechna představení byla vyprodaná. Přišlo kolem 3500 návštěvníků. Soubory se představily nejen na prknech jeviště sálu Hraničář či Činoherního studia, ale třeba také v restauraci, vile či někdejší továrně.

„Festival se vydařil mimořádně. Většina divadel nyní tak trošku bojuje o diváka, my jsme měli většinu programu vyprodáno a reakce diváků jsou skvělé. Podařilo se nám dát dohromady rozmanitý program, každý si v něm našel něco, co ho okouzlilo," řekl ČTK pořadatel Jan Kvasnička.

S ohledem na povinnost prokázat se bezinfekčností při vstupu na představení museli pořadatelé více energie věnovat jejich obsazení, než by tomu bylo před epidemií koronaviru. „Měli jsme v rámci programu dvě dětská a dvě studentská představení a nakonec žádné ústecké školy ani školky nešly a my jsme je obsadili z mimoústeckých dětí," uvedl Kvasnička. „Mnohem flexibilnější se ukázaly být školy z Děčína, Teplic či Chlumce," poznamenal.

Z loňského neuskutečněného ročníku zůstalo v programu představení Putinovi agenti, které se stalo jedním z vrcholů festivalu. Inscenace v žánru live-cinema s Danielem Švábem okouzlila studenty i diváky různého věku, kteří se stali herci filmu, jenž se na konci hry promítal. Před rokem byl festival těsně před zahájením kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirem zrušen. „Putinovi agenti a Kacířské eseje byla dvě představení, která jsme považovali za tak skvělé, že jsme je chtěli na Kultu mít. Zůstalo i Naivní divadlo Liberec. Další jsme doplňovali z aktuální nabídky divadel podle našich kritérií, aby byla inscenace co nejkvalitnější, abychom si dokázali představit ústecké diváky, kteří na ni přijdou, aby to našlo cílovou skupinu, abychom v tom seznamu zachovali rozmanitost a měli zastoupeny všechny divadelní žánry," uvedl Kvasnička.

Na své si přišli milovníci moderního cirkusu. Losers Cirque Company přijeli s představením MiMJOVÉ, kterým vyprodali sál Hraničář s kapacitou 310 osob. Zastoupeno bylo avantgardní i klasické divadlo. Na inscenacích se objevil sváteční i pravidelný divák. Aplausu se dočkalo mnoho souborů, pro které je letošní sezona zřejmě jedna z těch náročnějších. „Všechna divadla doháněla resty z lockdownu a přes prázdniny všichni jeli a všichni v branži jsou unaveni. Spousta lidí z branže odešla a je nedostatek kvalifikovaných osob. Prakticky je standardní začátek divadelní sezony a všichni jsou unavení jako na jejím konci, to zaznívalo od každé party techniků či produkce, která na festival přijela," uzavřel Kvasnička.

https://www.festivalkult.cz/

Autor článku: ČTK: fir, sd