07.02.2018 10:55

Festival Malá inventura oslaví nové divadlo už po šestnácté

Poslední únorový týden, od 21. – 28. února 2018, čeká Prahu osmidenní mezinárodní festival nového divadla Malá inventura. Již 16. ročník nabídne více jak 20 divadelních projektů, bohatý doprovodný program, networkingová setkání, diskusní večery a v neposlední řadě i pětidílný autorský projekt Horizont 8, reagující na historické události z let končících osmičkou.

Festival bude zahájen slavnostní předáváním cen Česká divadelní DNA. V pořadí již čtvrté udílení cen probíhá každé dva roky a je výrazem úcty za mimořádný přínos v oblasti nového divadla. Slavnostní večer se uskuteční 21. 2. od 20.00 v La Fabrice. (Nominace v jednotlivých kategoriích naleznete v příloze této tiskové zprávy.)

I letošní festivalový ročník bude rozeset do několika míst po Praze, celkem dvanácti scén pro současné divadlo, mezi něž patří například holešovické Studio Hrdinů, DOX či Alfred ve dvoře, ale i MeetFactory nebo Werichova vila. Středobodem dění bude opět Studio Alta - festivalové centrum, v němž proběhne většina networkingových setkání, kterých se zúčastní na 100 akreditovaných zahraničních i tuzemských hostů.

„Opět mě překvapil nebývalý zájem o nové divadlo zejména z řad zahraničních hostů. Týden v Praze na 12 scénách...tomu se prostě nedá odolat.  Navíc je tu hned několik festivalových novinek – autorský projekt Jiřího Honzírka Horizont 8 a nebo mimořádné setkání s městskou berlínskou platformou PAP s cílem propojit se s tou pražskou. Letošní program rezonuje ve všech programových kategoriích, mezi kterými jsou i nominace na ceny Česká divadelní DNA. Kuře má letos opravdu výjimečnou snášku!", uvedla ředitelka festivalu Adriana Světlíková.

Smyslem festivalu je představit co nejširší škálu podob nového divadla, projekty, které vznikly v průběhu roku 2017. Festival se neomezuje pouze na území hlavního města, na podzim na přehlídku navazuje Malá inventura v Jičíně, Českých Budějovicích, Opavě a Jihlavě.

Domovskými scénami 16. ročníku festivalu Malá inventura jsou Studio ALTA, Divadlo Archa, PONEC – divadlo pro tanec, MeetFactory, Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce, Centrum současného umění DOX, La Fabrika, Národní galerie v Praze - Veletržní palác, festival dále spolupracuje s Werichovou vilou a kulturním centrem Letohradská 10. Podrobný program festivalu naleznete na stránkách: www.malainventura.cz

Hlavním pořadatelem festivalu je kulturní neziskovka Nová síť, která v roce 2018 slaví 15 let své činnosti. Kontinuálně poskytuje bezplatné konzultace, poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací a mediátorství, věnuje se monitoringu a ožívání lokální kultury, podporuje umělecké rezidence. Spravuje a koordinuje stejnojmenný kulturní network, je v úzkém kontaktu s organizacemi kulturního zaměření v ČR i v zahraničí a podporuje strategii síťování, cirkulace a sdílení. Od roku 2016 rozvíjí program systematického praktického vzdělávání v oblasti technických dovedností Art Gate.

Více informací na www.novasit.cz

Autor článku: Michaela Dostálová

Festival Malá inventura oslaví nové divadlo už po šestnácté

Festivaly

20.06.2019

Letní scéna Divadla Bolka Polívky v Mikulově nabídne divákům oblíbené inscenace

Letní scéna Divadla Bolka Polívky se letos poprvé uskuteční i mimo jeho domovské Brno. Od středy 10. do soboty 13. července budou moci oblíbené inscenace vidět diváci v Amfiteátru v Mikulově. Na programu jsou představení Šašek a syn, v nichž účinkuje Bolek a Vladimír Polívkovi, komediální Srnky s Josefem Poláškem v jedné z hlavních rolí a dojemný herecký duet Šest tanečních hodin v šesti týdnech se Chantal Poullain a Martinem Krausem.

20.06.2019

Už počtvrté pořádá Divadlo Tramtarie letní open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto

Už počtvrté pořádá Divadlo Tramtarie letní open-air festival Olomoucké „nejen“  shakespearovské léto. Letos opět v krásném prostředí v centru města, na parkánu Uměleckého centra v Olomouci. V termínu od 8. do 18. srpna 2019 je na programu jedenáct večerů s divadlem i hudbou, dvě exkluzivní představení pouze pro festival a dvě pohádková odpoledne. Hostem festivalu bude Aneta Langerová se smyčcovým triem.

20.06.2019

Smetanovu Litomyšl zahájil Pražský karneval i rapsodie Taras Bulba

Letos si připomínáme 195 let od narození skladatele Bedřicha Smetany a zároveň 135 let od jeho smrti. Tato výročí neopomněla ani dramaturgie 61. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl a do programu Slavnostního zahajovacího koncertu zařadila polozapomenuté Smetanovo dílo Pražský karneval, symbol jeho posledního životního období. Na festivalu zazněl vůbec poprvé.