06.07.2020 12:18

Festival NODO 2020 se bude konat v srpnu a uvede pět inscenací

Festival NODO se koná v Ostravě v novém termínu poslední víkend v srpnu (28. – 30. 8. 2020). 

NODO 2020 uvede pět inscenací. Ve světových premiérách to budou opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt, scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, česká premiéra pak čeká vokální operu Any Sokolović a multižánrovou operu Miro Tótha. Festival využije obě budovy Národního divadla moravskoslezského a na jeden den se přesune do Dolní oblasti Vítkovice. V Ostravě přivítáme umělce z Evropy i z různých míst České republiky. Na místo operního orchestru zasedne mezinárodní Ostravská banda. Představení týmů z USA a Japonska přesouváme kvůli zákazu cestování osob mimo země EU na příští rok.

Festival zahájí v pátek 28. srpna v Divadle Antonína Dvořáka světová premiéra chuťově-čichové komorní (ne)opery Marka Keprta HIBIKI, HIBIKI, vzhmoť! (2020). Hlavní roli zde má japonská whisky. „Pro degustaci whisky Hibiki je zásadní správně aplikovat některá přísloví či rčení.“ Inscenační tým z Prahy povede Petr Odo Macháček, spoluúčinkuje Damian Ensemble.

Tentýž večer je na programu komorní opera  Svatba (2011) původem srbské skladatelky Any Sokolović z Montréalu. Vrací se v ní domů, do srbské vesnice a oživuje tradice předsvatebních příprav. Čistě vokální dílo nastudoval sbormistr Yurii Galatenko a provede jej šestice zpěvaček z Národního divadla moravskoslezského v čele s nevěstou Markétou Schaffartzik. Režie a scéna tandem Jiří Nekvasil a David Bazika.

V sobotu 29. srpna se festival přesune do Dolní oblasti Vítkovice, konkrétně do prostoru BrickHouse a Kompresorovny. V prvním z nich bude inscenována světová premiéra hudebního divadla Michala Rataje a Kathariny Schmitt Nauka o afázii (2020) pro mezzosoprán (Katalin Károlyi), violoncello (Andrej Gál) a ženské vokální kvarteto (Tiburtina Ensemble), živou elektroniku a herečku (Ivana Uhlířová). Tvůrci se zabývají výzkumem hlasu jako základním prvkem identity. Otázka „Kdo mluví?“ je přitom pro ně stejně důležitá jako otázka „Kdo nemluví?“, respektive, kdo není slyšet.

V blízké Kompresorovně se poté uskuteční multižánrová performance opery Muž v skafandri (2019) slovenského skladatele Miro Tótha, která je volným zpracováním příběhu amerického kosmonauta se slovenskými kořeny  a jeho návratu na zničenou planetu Zemi.  Téma vysoce aktuální a originálně pojaté, vyvolávající otázky po smyslu našeho bytí. Námět a hudba Miroslav Tóth, režie a light design Jan Komárek.

V neděli 30. srpna se do Ostravy vrátí skladatel Richard Ayres, tentokrát s monodramatem No. 50 (The Garden) / Zahrada (2018). V Divadle Jiřího Myrona se tak rozehraje temně komický příběh o nespokojeném muži, který se ze své zahrady chce dostat do středu země, aby našel podsvětí. Poté hledá cestu do nebe, aby sám sebe našel opět ve své zahradě. Jedinou pěveckou roli obsadí basista Joshua Bloom. Inscenační pojetí Jiří Nekvasil a David Bazika.

www.newmusicostrava.cz

Autor článku: Kristýna Konczyna