17.09.2021 08:53

Festival nového divadla Malá inventura oživí regiony během září a října 202

Kulturní organizace Nová síť v úzké spolupráci s regiony pořádá současné nezávislé divadlo v místech, kde je možnost fungovaní nezávislých profesionálních souborů či umělců velmi obtížná.

Letošní ročník festivalu se opět přesouvá mimo naší metropoli, konkrétně do Jičína (16.9-19.9), Karlových Varů (25.9.- 28.9.), Jihlavy (3.10-16.10) a Českých Budějovic (12.10.-22.10.) Obyvatelé a návštěvníci těchto měst se na několik dnů promění v diváky, kteří shlédnou (nejen) výběr vybraných divadelních představení uplynulého roku.

„Esence Malých inventur tkví ve spolupráci mezi Novou sítí a dramaturgem/pořadatelem v daném městě, který přesně zná své lokální publikum. Dramaturgové tak pouze nedováží pražská představení, ale snaží se uvádět i místní umělce a aktéry. Festivaly tak získávají lepší vazbu na místo a publikum, pro které se konají.” říká Petr Pola umělecký ředitel festivalu.

„Malé inventury v regionech spolupořádají organizace zapojené do celoročního programu Český kulturní network, který Nová síť aktivně a dlouhodobě spravuje. Festivaly v daných městech vnímáme jako jisté vyústění naší celoroční spolupráce a doufáme, že to tak vnímají i naši partneři.” doplňuje Petr Pola.

Například v Jičíně už více než deset let spolupracuje Nová síť s Jiřím Vydrou – ředitelem neziskové organizace Valdštejnské imaginárium, z.ú, jež spravuje barokní památku Valdštejnská lodžie. V jejích prostorách i v Jičíně se představení odehrávají.

Kulturní iniciativa Vzbuďme Vary oživuje veřejný prostor ve svém městě uměním, a proto spolupracuje s Novou sítí právě na realizaci festivalu Malá inventura. V Jihlavě je tímto partnerem DIOD – divadlo otevřených dveří a v Českých Budějovicích taneční a kulturní prostor Kredance.

www.malainventura.cz

Autor článku: Kateřina Pekárková