26.11.2019 11:07

Festival OST-RA-VAR nabídne 15 inscenací

Letošní ročník festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR nabídne účastníkům na šesti místech 15 festivalových inscenací (včetně off-programu). Součástí jsou jako každoročně diskuze – rozborové semináře k programu za účasti renomovaných kritiků, publicistů, divadelníků i studentů. Od letoška poprvé se semináře konají ve slavnostním sále Karla Küglera v Divadle Jiřího Myrona. 

Festival proběhne od středy 27. listopadu do neděle 1. prosince a v Česku jde stále o počin ojedinělý.

Z iniciativy šéfa činohry NDM Vojtěcha Štěpánka budou mít účastníci mimořádnou možnost diskutovat také o změnách, které se v české a slovenské kultuře udály po listopadu 1989. Seminář má název 30 let svobodného divadla v ČR a na Slovensku a začíná v pátek 29. listopadu ve zmíněném sále DJM ve 14.00 hodin.

OST-RA-VAR je vyhrazen profesionálům – studentům divadelních oborů vysokých škol, jejich pedagogům, manažerům divadel, divadelním kritikům, teoretikům či novinářům zaměřeným na činoherní divadlo. Se svými inscenacemi se představí všechna profesionální ostravská divadla: Národní divadlo moravskoslezské (hrát se bude v Divadlech Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona a v Divadle „12“), Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo Mír. Zapojuje se opět i Absintový klub Les. Rozborové semináře i seminář tématický se budou konat (jak již uvedeno výše) ve slavnostním sále Karla Küglera v našem Divadle Jiřího Myrona a moderovat je bude překladatel a dramaturg Michal Zahálka.

Divadla vybírají inscenace sama a vždy jde o reprezentativní umělecký výběr. OST-RA-VAR je především možností ukázat z uměleckého hlediska to nejlepší, co máme. Účastníci mají tu výhodu, že ve velmi krátkém čase uvidí velký počet představení. Především odborníci, novináři a kritici z Prahy, Brna nebo Bratislavy nemají čas jezdit k nám průběžně a pozvat je na takovou akci je pro nás všechny skvělá možnost, jak jim naši tvorbu přiblížit,“ říká dramaturgyně činohry NDM Sylvie Vůjtková.

Pro studenty divadelních oborů je festival místem, kde zažijí po představeních opravdu unikátní semináře, na nichž diskutují o inscenacích a analyzují je. „Jde vždy o argumenty podložený rozbor inscenací, diskutuje se o jejich kladech i záporech, a v širším kontextu i o směřování jednotlivých ostravských divadel,“ pokračuje Sylvie Vůjtková a dodává: „I letos se studenti mohou vyjádřit on-line také prostřednictvím blogu. Ke každé inscenaci napíší dva ze studentů osobitou reflexi a poté bude možné pod jejich příspěvky diskutovat. Už vloni se nám on-line komunikace osvědčila.“

Národní divadlo moravskoslezské představí pět inscenací. Drama Johna Hodge Rádce už ve středu 27. listopadu, den nato Výnosné místo A. N. Ostrovského v Divadle Antonína Dvořáka, třetí den v Divadle „12“ komedii Ivana Vyrypajeva Opilí a grotesku Eugèna Ionesca Král umírá. Účastníci také uvidí scénické čtení hry Příjem Jiřího Dienstbiera.

Kompletní program je v příloze stručně a na webu festivalu: http://www.festivalostravar.cz/index.php/program

Autor článku: Šárka Swiderová