21.03.2023 09:23

Festival PLÁCEK: divadelní platforma pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol v Brně

V Brně se v dubnu opět otevře pole pro komunitu studentů středních divadelních škol Festival PLÁCEK (Brno 20. 3. 2023) Už druhým rokem se Brně v jarním čase otevírá prostor Festivalu PLÁCEK, jako divadelní platformy pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol, letos s titulem Plácek.23 a tématem spawn jímž se tvůrci festivalu snaží zaměřit na enviromentální cítění, ve vztahu člověk (tvůrce) x prostor, jakožto místo které nás obklopuje, spoluutváří tak jako my utváříme jej. V rámci festivalu se představí 5 divadelních projektů mladých tvůrců, jimž festival poskytuje své zázemí.

Plácek.23 jakožto druhý ročník Festivalu PLÁCEK, opět otevírá prostor pro komunitu studentů středních škol, jako pole ke společnému dialogu o divadle, vzdělávání, perspektivách tvůrčí práce a protínání sfér. Během tří dnů v datu od čtvrtka 20. do soboty 22. 4., festival v prostorách brněnského klubu Leitnerova a Zóny nezávislého umění Co.Labs, protne v jednom místě studenty divadla středních i vysokých škol, profesionály i širokou veřejnost.

Program festivalu naplní mnohá divadelní představení, debaty a doprovodný hudební program. Mimo pět studentských projektů z České i Slovenské republiky, návštěvníky čekají představení studentů z DF JAMU, nebo např. koncerty kapel Hello Marcel, Obligatně, nebo Toyota Vangelis. Vzdělávací složka festivalu poté akreditovaným účastníkům nabídne např. workshop herce Ondřeje Jiráčka, integračního tanečního souboru Proty Boty, nebo přednášku uměleckého šéfa brněnského HaDivadla Ivana Buraje.

“objevuj, tvoř, ukládej, pokračuj; to jsou slova završení manifestu spawnu, letošního Plácku. Bylo pro nás důležité vyzdvihnout v něm vztah k prostoru a jeho mnohým elementům, jež nás obklopují a ovlivňují nás a naši tvorbu. Mluvit o tom jak je důležité k divadelnímu vzdělávání přistupovat i přes osobní specializace, komplexněji a mezioborově, mimo jiné právě proto, že divadlo je syntéza.” říká hlavní koordinátor festivalu Jakub Štrba.

www.facebook.com/festivalplacek

Autor článku: Jakub Štrba