14.05.2012 09:47

Festival představí běloruskou dramatiku na nezvyklých místech

Běloruskou dramatiku, která je v Česku prakticky neznámá, představí brněnská přehlídka nazvaná by.BY. Každý měsíc s výjimkou prázdnin pořadatelé uvedou v české premiéře a prvním českém překladu jednu běloruskou hru, a to se zvláštním důrazem na opoziční a pronásledované autory. Jednotlivá čtení se konají na netradičních místech, nejbližší z nich v jídelně Máj na Malinovského náměstí, sdělili ČTK pořadatelé.    

Festival oficiálně začal v dubnu, ale první čtení je na programu 16. května. V neobvyklých kulisách jídelny zájemci zhlédnou hru Nikolaje Chalezina K podstatě lásky. Vypráví o podnikateli, který podporuje demokratické politiky. Nakonec jej unesou a zřejmě i zabijí tajní policisté. Příběh prý má pravdivé jádro. Chalezin musel po posledních volbách opustit Bělorusko, nyní žije v Londýně.    
Název festivalu by.BY je slovní hříčkou, která pracuje s mezinárodní poznávací značkou Běloruska (BY). "Běloruská dramatika je pro českého diváka prakticky neznámá. Tento projekt si tedy klade za cíl představit to nejlepší, co běloruská dramatická tvorba v současnosti nabízí," uvedla za pořádající Divadlo Feste Šárka Syslová.    

Při výběru jednotlivých her kladli organizátoři důraz na jejich aktuálnost. Až na jednu výjimku jde o žijící autory, jejichž hry vznikly na přelomu milénia. Brali ohled také na přitažlivost pro českého diváka. Některá témata, která jsou v Bělorusku aktuální, totiž rezonují s nedávnou českou a československou minulostí.

Festival se vyhýbá autorům spřízněným s autoritářským režimem prezidenta Alexandra Lukašenka. Chce naopak poskytnout prostor autorům, kteří čelí přímé perzekuci, případně nemohou své hry z politických důvodů uvádět ve vlasti.

Autor článku: ČTK: tmd, kš

Festival představí běloruskou dramatiku na nezvyklých místech