23.05.2001 00:00

Festival romské kultury doprovodí řada odborných seminářů

PRAHA 22. května (ČTK) - Kromě romských umělců ze dvanácti zemí se Praze v těchto dnech u příležitosti festivalu Khamoro 2001 sejdou i odborníci na romskou problematiku. Již dnes diskutovali v budově magistrátu o vztahu Romů a Evropské unie. Ve středu se tamtéž sejdou nad tématem vzdělávání Romů a vzdělávání o Romech experti na školství, informovala dnes novináře mluvčí přehlídky Jarmila Balážová.

V pátek se pod patronací Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v ČR na stejném místě uskuteční seminář o migraci Romů jako fenoménu současnosti. Rozvoj a nové formy kultury Romů a uzákonění romštiny jako spisovného jazyka v evropském měřítku patří mezi témata semináře, který bude ve čtvrtek v Senátu.

Francouzský institut uvede v pátek v rámci Khamora 2001 dokument Romana Sedláčka Sága Romů 1950 až 2000, pojednávající o osudech několika romských rodin v posledních 50 letech. V Divadle Archa naleznou zájemci ode dneška výstavu díla romských výtvarníků. Kolekce ze sbírek Muzea romské kultury v Brně vznikla v roce 1997 a od té doby byla prezentována na mnoha místech České republiky, v Rakousku, Švédsku, Norsku, Dánsku a Spojených státech.

Autor článku: redakce