13.05.2019 11:38

Festival současného divadla WTF?! již po osmé nabídne návštěvníkům nabitý program

Do Malého divadla v Liberci se vrací festival WTF?!, výjimečná přehlídka divadel ze všech možných míst. Proběhne od 17. do 19. května a kromě divadel si návštěvníci užijí hudbu, regionální design a výborné občerstvení.

V pátek WTF?! láká na oblíbené Divadlo pod Palmovkou, které se nově pyšní titulem Divadlo roku 2018. Představí se divadelní adaptaci blogu s názvem Poslední důvod, proč se nezabít. V postapokalyptickém kabaretu s živou hudbou hraje trojice Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht, Barbora Kubátová. Tuhle trojku znají místní jako F. X. Kalbu, divadlo s libereckými kořeny. Nová hra mladého tvůrce Tomáše Dianišky odstartuje divadelní program letošního WTF?! v 17 hodin v sále Malého divadla.

K hitům pátečního programu určitě patří i autorská komedie jednoho herce z prostředí supermarketů, hypermarketů, megamarketů a gigamarketů Pri Kase. Tvůrcem je slovenský komik Pavol Sériš, který za své originální autorské inscenace získal již řadu ocenění na světových festivalech. Na WTF?! vystoupil již předloni s komedií Chutilo vám, páni?, která v hledišti vyvolala salvy smíchu.

ZUŠ Liberec s představením Medvěd, který nebyl a spřátelený německý soubor Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau s představením The Walking Z uvidí ti, co si zakoupí lístek na pátek. Večer zakončí Váša Truksa s hudebním unplugged vystoupením v klubu Malého divadla.

Sobotním tahákem bude novinka na repertoáru Divadla F. X. Šaldy SIALská trojčata. Kabaret o stavbě Ještědu od autorů Šumných měst Radovana Lipuse a Davida Vávry je od své premiéry v Malém divadle neustále vyprodaný. Hru, která si zasloužila bronz v liberecké anketě Kulturní počin roku 2018, tak mají šanci diváci vidět v rámci WTF?! a užít si ji ve festivalové atmosféře.

Návštěvníci WTF?! se v sobotu dále mohou těšit na inscenaci Proton !!! populární pražské party Vosto5. Hraje v ní i Tomino Jeřábek, známý z televize, kde uvádí stand-up pořad Comedy Club, hrál také třeba seriálu Rapl.  Zasmějí se u adaptace hororu Psycho Reloaded, kterou na festivalu hned dvakrát odehrají Buchty a loutky, mistři dobré loutkové zábavy.

Brněnské Divadlo Feste přiveze na WTF?! chatboty a sexboty v „erúerku" tak trochu jinak. Autorskou inscenací Display of the Shame se uzavře sobotní divadelní program. Hudba ale bude provázet sobotu od odpoledne do pozdních hodin. Na WTF?! zazpívají a zahrají SWABIK ft. Rebela Yella, František Bielik, Thrown a také Dj's – Bukkake Brothers & Sister.

Neděle bude tradičně patřit dětem. Herecké Studio DFXŠ uvede v premiéře pohádkový příběh O vílách a Králi draků. Představení, které již před premiérou budí v Liberci emoce, je součástí projektu Princezna Julie, zaměřeného na prevenci šikany ve školách. Je vhodné pro diváky od deseti let.

V průběhu festivalu nebude nikdo hlady ani na suchu. O občerstvení se postará Bistro Široká, bar Stereo, klub Malého divadla a Jedno kafe. Zbytečný odpad na WTF?! nepatří, a tak kdo si přinese vlastní hrníček, bude mít kafe za výhodnější cenu. O designové módní kousky se postará ateliér Božské, kde proběhne i tvořivý workshop.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jiří Kabeš

Festival současného divadla WTF?! již po osmé nabídne návštěvníkům nabitý program

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.