20.04.2021 13:30

Festival Tanec Praha nevzdává mezinárodní účast

Festival Tanec Praha plánuje stejně jako loni rozdělit svůj program do dvou částí. Jedna se má odehrát v tradičním červnovém termínu, druhá v září. I přes nejistou situaci při plánování kulturních akcí nadále usiluje o mezinárodní rozměr akce. Připravuje tedy představení zahraničních hvězd, mezi nimiž by měli být Dimitris Papaioannou a William Forsythe, i proto, že další rok už by nemusela být šance tyto jejich inscenace do ČR dovézt. 

„Během jednoho až dvou týdnů by měla být jasná konkrétní pravidla pro otevírání kultury, oslovili jsme ministra kultury, aby Tanec Praha byl pilotním projektem, který prověří, že za striktního dodržování hygienických pravidel se můžeme vrátit k mimořádným uměleckým zážitkům naživo," uvedla Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha.

Oceňovaný americký choreograf William Forsythe měl být hostem loňského ročníku festivalu, jehož účastníkem byl už před 20 lety. Ve své inscenaci A Quiet Evening of Dance skládá poctu baletní technice a zároveň ji konfrontuje s hip hopem. Tiché a minimalistické dílo žádá divákův intelekt a pozornost, získá si jej však intimní virtuositou, ladností pohybu i milou nezbedností, charakterizovali dílo pořadatelé festivalu.

Festival by se měl opět kromě metropole představit v dalších městech a obcích v ČR. Hlavní program červnové části zahájí představení italské choreografky Silvie Gribaudiové Graces, které přináší špičkové fyzické výkony a zároveň humor. Program se vzhledem k vládním opatřením stále aktualizuje, postupně ale začne prodávat pro limitovaný počet diváků vstupenky na www.tanecpraha.cz a www.goout.cz.

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha je jednou z největších událostí v kulturním kalendáři ČR. Každoročně od roku 1989 festival představuje pestrost aktuální zahraniční a tuzemské taneční scény, dává prostor pro experiment i přesahy do jiných žánrů, podporuje vznik nových děl v roli koproducenta.

Autor článku: ČTK: hrm, mal