16.05.2019 14:12

Festival Tanec Praha představí tanec z Koreje, Izraele či Madagaskaru

Tři hlavní události letošního festivalu Tanec Praha obstarají korejská choreografka Eun-Me Ahn (An Un-me), která se na přehlídku vrací se svým souborem po roce, izraelská taneční skupina L-E-V Dance Company a francouzský akrobat a choreograf Yoann Bourgeouis. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla se uskuteční v Praze a 22 dalších městech od 3. do 22. června. Novinářům to dnes řekla zakladatelka festivalu Yvona Kreuzmannová.

Korejská choreografka loni v závěru festivalu nadchla publikum dílem Dancing Grandmothers s energicky tančícími babičkami a letos festival 3. až 5. června zahájí v Divadle Ponec představením Let Me Change Your Name.

Živelný zážitek připraví divákům podle pořadatelů izraelská choreografka Sharon Eyalová, bývalá členka i umělecká ředitelka slavného Batsheva Dance Company. Se svým souborem L-E-V Dance Company převedla do taneční podoby text Neila Hilborna OCD vyprávějící o obsedantně kompulzivní poruše a tematizující motiv míjení v lásce. Představení doplňuje živá hudba DJe Oriho Lichtika. Živá hudba, ale zcela jiného žánru, podkresluje i představení třetího hlavního hosta, francouzského umělce Yoanna Bourgeouise.

"Připravuje projekt přímo pro Prahu. Studoval cirkus, ale balancuje na hranici mezi novým cirkusem a tancem," řekla umělecká ředitelka Tance Praha Markéta Perroud. Balancování podle ní charakterizuje i jeho poslední tvorbu, v níž se pohybuje mezi nebem a zemí a mezi reálnem a snem. Inscenace se jmenuje Tentative approaches to a point of suspension. Postavy a objekty se proplétají pokaždé v jiném prostoru, ve snaze dosáhnout momentu zastavení, uvádějí pořadatelé a slibují zážitek plný poezie.

Festival představí dále řadu zahraničních tvůrců z Francie, Švýcarska, Polska či Rakouska, ale také Ghany a poprvé z Madagaskaru či Indonésie.

Festival se spojil s Pražským Quadriennale, s nímž se prolíná termínově, a vznikla dramaturgická linie Czech Dance Focus for PQ+. Uvede díla Věry Ondrašíkové, Viktora Černického, Terezy Hradilkové či duet Karin Pontiesové pro Terezu Ondrovou a Petru Tejnorovou. V programu jsou i speciální představení pro děti, pořadatelé ale říkají, že i některá další představení budou označena jako family friendly, tedy budou je moci navštívit rodiče s dětmi.

https://tanecpraha.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw