23.09.2020 08:28

Festival Tanec Praha zahájí podzimní část s podtitulem Druhý dech

Ve čtvrtek začne vystoupením slovenského souboru BOD.Y. druhá část letošního mezinárodního festivalu současného tance Tanec Praha. Jeho tradiční červnový termín ovlivnila koronavirová krize, kvůli níž nemohla přijet většina zahraničních hostů. Program se více zaměřil na domácí tvůrce, stejně tak tomu bude i v pokračujícím programu s podtitulem Druhý dech. O víkendu se Tanec Praha spojí s festivalem Landscape a uvede dvoudenní program na Žižkově. ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Kateřina Kavalírová.

Jarní část Tance Praha navzdory omezením navštívilo 3500 diváků, uskutečnilo se 50 představení improvizovaného programu, z toho 16 v Praze a dalších 34 v regionech, velká část se odehrála v exteriéru.

„Druhou etapu jsme nazvali Tanec Praha - Druhý dech. Zkusíme uvést v Praze plánované projekty se slovenskými, maďarskými a italskými umělci. Na rok 2021 přesuneme původní program umělců z Brazílie, Indonésie, Singapuru, Izraele i Williama Forsytha. Podzim poběží pod stejným mottem letošního ročníku: Tančíme dál!," uvedla na webu ředitelka a zakladatelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Program zahájí ve čtvrtek 24. září v 19:30 projekt slovenského souboru BOD.Y. nesoucí název Adrena Axis, bude uveden na Výstavišti v rámci festivalu Praha září.

Během prodlouženého víkendu se diváci mohou přesunout do čtvrti v Praze 3 a opět a pomyslně se nadýchat svobodomyslné atmosféry při akci Plíce Žižkova. Ta se konala již v červnu jako součást krajinářského festivalu. Několik desítek performerů při nich instalace doplnilo svými intervencemi. Druhá část tohoto projektu bude 27. a 28. září, vždy od 16:00. Trasa dlouhá přibližně tři kilometry povede od divadla Ponec po Vítkovské spojce na Kostnické náměstí. Program nabídne umělce různých žánrů od tance přes nový cirkus, pohybové divadlo až po živou hudbu.

Hlavní program festivalu má podle současných plánů zakončit 22. listopadu v divadle Archa projekt maďarského týmu, který tvoří Tamara Zsófia Vadasová, Ábris Gryllus a Márton Emil Tóth nazvaný Nibiru III. - Loud Ring. Představení se koná ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárního divadla Akcent a je určené pro celé rodiny.

https://tanecpraha.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mol