05.11.2021 09:56

Festival Věčná naděje zve na PhilHarmonia Octet a Romana Janála

Již 5. listopadu proběhne koncert PhilHarmonia Octet s operním zpěvákem Romanem Janálem v pražském kostele sv. Šimona a Judy v rámci festivalu Věčná naděje. Zazní Divertimento pro dechové okteto Gideona Kleina a Chlapcův kouzelný roh Gustava Mahlera.

Ke kompozici písňového cyklu Chlapcův kouzelný roh se Gustav Mahler nechal inspirovat sbírkou německé lidové poezie, pod níž jsou podepsáni dva představitelé německého romantismu Achim von Arnim a Clemens Brentano. Motivy těchto písní skladatel později vložil do svých symfonií.

Divertimento vzniklo v době po okupaci Československa, kdy mladý Gideon Klein po zavedení tzv. Norimberských zákonů v protektorátu Čechy a Morava musel přerušit studium hudební vědy. Zbývaly mu dva roky do transportu a pouhých šest do smrti v koncentračním táboře Fürstengrube. Divertimento, jedna z jeho nejvyváženějších skladeb, poukazuje na vliv Janáčkův a Schönbergův, ale kloubí v sobě i neoklasicismus a moravské lidové písně.

Festival Věčná naděje dále zve na operu Hanse Krásy Brundibár do Stavovského divadla a přednášku 10. listopadu na přednášku Život s hudbou v Terezíně  doc. PhDr. Vojtěcha Blodiga, CSc., náměstka ředitele Památníku Terezín a PhDr. Zuzany Peterové. Festivalovým vrcholem bude vystoupení norské umělkyně Bente Kahan 23. listopadu ve Španělské synagoze s komorním polským Orchestrem Leopoldinum pod vedením dirigenta Ronena Nissana s programem terezínských kabaretních písní, skladeb Ernesta Blocha, Viktora Ullmanna a Tadeusze Różewicze a ostravské básnířky Ilse Weber.

Festival Věčná naděje letos navíc vydává audioknihu Erika Poláka Tři kapitoly, přibližující život třináctiletého chlapce v Terezíně. Vyprávění oživil hlas herce Daniela Krejčíka a hudba Davida Dorůžka. Ukázku si můžete poslechnout již teď na festivalovém youtube kanálu.

YouTube:

Audiokniha Tři kapitoly: https://youtu.be/2TWpa25kUCQ
Dokument Terezínští autoři https://youtu.be/IrTKtPpq93w
MHF Věčná naděje https://youtu.be/JZ5fsZoEE40

Autor článku: Anna Mašátová

Festival Věčná naděje zve na PhilHarmonia Octet a Romana Janála

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.