25.10.2012 14:18

Festival zaměřený na studentské a amatérské divadlo Na cestě 2012

Studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě a Loutkovým divadlem SVČ Opava opět organizují nezapomenutelný kulturní zážitek! Festival zaměřený na studentské a amatérské divadlo proběhne v Opavě ve dnech 6. - 9. listopadu 2012.

Tradiční studentský festival se každoročně zaměřuje na jiné téma, například: Na cestě k ženám i mužům, Na cestě dětstvím, Na cestě od revoluce k dnešku... Letošní téma festivalu je spojeno s fenoménem roku 2012 – Na cestě...„od konce k začátkům“.
Prostorami, kde se festival bude odehrávat, jsou tradičně Loutkové divadlo Opava, Klub ART, Jazz café club Evžen (na Beethovenově ulici) a Music Bar Třináctka.

“Myšlenka studentského festivalu je starší. Přišla s ní bývalá studentka oboru kulturní dramaturgie Tereza Lexová a spojila v ní dva subjekty – Slezskou univerzitu v Opavě a Středisko volného času Loutkové divadlo Střediska volného času Opava. Jde o další bohatou praktickou zkušenost, kterou studenti v průběhu svého studia mohou získat. Realizace celého festivalu s názvem "Na cestě..." a vždy s jiným tematicky určujícím podtitulem, je jejich prací, při které mohou zúročit, co za dva roky studií teoreticky načerpali, nebo nenačerpali a mohou rovnou zakusit ve zcela konkrétní situaci přípravy festivalu a poprat se s ní. Co je cennější, než vlastní zkušenost?” přibližuje historii a hlavní cíl festivalu známá divadelnice, dramaturgyně a pedagožka Filosofiscko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Hana Galetková, která s organizací celého festivalu a hlavně projektu 3jsou3 pomáhá. A pokračuje: „Projekt "3jsou3" vznikl zcela spontánně před 4 lety, kdy studenti tehdy druhého ročníku odpověděli na grantovou výzvu divadelní, literární a audiovizuální agentury DILIA. Vyplnily grantový formulář pro projekt inscenovaných čtení tří dosud neinscenovaných dramatických textů autorů, které zastupuje právě tato agentura. Vymysleli jsme to tak, že jeden z těch textů napíše student oboru kulturní dramaturgie. Agentura grant udělila. Tak to začalo a stále pokračuje. Některým studentům se daří vytvořit celou inscenaci, ale není to podmínkou. Tento projekt je pro studenty velkou praktickou zkušeností. Musí se probírat řadou textů, které nabízí agentura Dilia a vybrat dva, poté upravit, proškrtat, promyslet, interpretovat daný text, diskutují o hlavní myšlence, tvoří dramaurgicko-režijní koncepce, oslovují herce, většinou spolužáky, zkouší a mají premiéru.“

Právě projekt 3jsou3 je pro festival Na cestě... příznačný a je jedinečnou divadelní událostí. Letos autorskou hru pro festival Na cestě... s názvem N-e-moce napsal Jiří Karen, student třetího ročníku Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo na Slezské univerzitě, člen divadelního souboru Vysokozdvižného soumara a zároveň jeden z organizátorů. “Témat je ve hře hned několik. Možnost iluzorní změny vykoupena ztrátou lidskosti, společnost prošlosti bez reklamací, touha lůzy po demokracii, umilovat svou sestru k smrti, literatura jako fetiš zvrácenosti.” Avšak hra je spíše parodií a není třeba se bát velké depresivnosti. Slovy Jiřího Karena je hra určena všem, kteří považují literaturu za diagnózu. „Psaní mi spíše bere než dává. Hlavně čas, energii a nervy. Psaní je nevděčná ztráta času na rozdíl třeba od pěstování mrkve,” dodal s úsměvem Jiří Karen.

V průběhu celého festivalu, který neoficiálně začne již v pondělí 5. listopadu reprezentativním průvodem městem, se nám tedy představí soubor studentů Kulturní dramaturgie Slezské univerzity Přeseděla jsem si nohu, který se rok co rok proměňuje, co se obsazení i režisérů týče a uvádí v život projekt 3jsou3 (uvidíme tajemnou a lehce pohádkovou hru polské dramatičky Magdy Fertacz Bílé balónky, Karenovu hru N-e-moce a Lulú Any Harcha Cortés), soubor studentů brněnské JAMU KočéBR s inscenací Homér & Větrovec, využívající principy lidového divadla, v České republice velmi známé DUO Podprůměrných s filmovou verzí inscenace Ksichtbook, MeNe KeKeL s inscenací Mrkev v řiti a křik, Theatr Ludem, občanské sdružení, uvede pohádku pro děti plnou kouzel a barev, ale také impulsů k zamýšlení a k rozvoji fantazie Autobus poznání, Teatr Bez Paniki, polský soubor z Opole s převyprávěním díla známého českého dramatika Válava Havla Wernisaż, „Z“ dividla Ostrava s autorským projektem, cyklem básní a experimentální performancí Kdyby slunce křičelo, Divadlo Vysokozdvižného Soumara uvede svou hru Paka II, soubor Mikrle ze ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře s inscenací HOTEL, Divadlo na cucky/Divadlo DNO uvede své slavné iDolls, Divadlo NABOSO předvede dílo Jáchyma Topola Uvařeno.

Součástí je hudební program -  DNO s kapelou SEN, SotheinSylvie Bee – a divadelní workshop, na který je tentokrát vstup zdarma.
Celý program a aktuality je možné najít na internetu – na facebookovém profilu festivalu, nebo když zadáte událost „Festival Na cestě... „od konce k začátkům“ 2012“.

Autor článku: Studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo