06.08.2013 18:16

Garanční rada i experti podpořili znovu jmenovaného ředitele ND

Ředitele Národního divadla Jana Buriana dnes podpořila garanční rada české první scény i tým expertů, který ho začátkem roku doporučil do funkce. Jejich členové splnili tak dvě z osmi podmínek, jimiž si minulý týden ministrem kultury Jiřím Balvínem odvolaný a vzápětí znovu jmenovaný šéf vymínil, že ve funkci setrvá.     

"Dohodli jsme se na prioritách. Myslíme si, že by měl pan ředitel trvat na svých podmínkách - jsou velmi rozumné a shrnují stav, který v současné době existuje," řekl po jednání České televizi a ČTK člen garanční rady, předseda týmu expertů a rektor AMU Jan Hančil. Práce garanční rady je podle něj založena na zajištění kontinuity a vyloučení nesystémových opatření.     
Garanční radu jmenovala na přechodnou dobu, kdy ND ještě bude příspěvkovou organizací, minulá ministryně kultury Alena Hanáková jako poradní orgán ministra, který má tlumočit požadavky ministerstva jako zřizovatele této scény a projednávat strategická rozhodnutí. Po skončení právní transformace má její práce skončit. Členy garanční rady jsou kromě Hančila dramatik Milan Uhde a divadelní ředitelé Stanislav Moša, Jiří Šesták a Eva Kejkrtová Měřičková. Na jednání konstatovali, že Národní divadlo bylo poškozeno vážně a nezvratně.     

"Řada herců podala výpověď. Jako člověk, který tu deset let dělal, jsem přesvědčen, že je nestáhnou; alespoň ne všichni. Jejich počet navíc stále roste. Východisko pana ředitele, který za minulý půlrok udělal spoustu práce, bude proto složité a těžké," dodal Hančil. Nad zahájením sezony podle něj visí otazník.     
"Je nutné, abychom si vzájemně nezasahovali do kompetencí - ministr mé své pravomoci a já jako ředitel rovněž," uvedl Burian. Své podmínky považuje za logické. Důležité podle něj je, aby se do vedení Národního divadla vrátili umělečtí šéfové a aby to zvážili i herci.    

Burian, jehož odvolání vyvolalo kritiku odborníků i politiků, se má s ministrem Balvínem setkat v pátek.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mal

Garanční rada i experti podpořili znovu jmenovaného ředitele ND